Kostarika a jej pobrežia

Kostarika má dve pobrežia

Z jednej strany Tichý oceán, z tej druhej Karibik. Autentická príroda, dažďové aj oblačné pralesy, nádherné hory a stovky kilometrov známych, aj menej známych, úplne prázdnych a nepoznaných pláži Kostariky, ktoré patria medzi najkrajšie a najobľúbenejšie na svete, celkovo tvoria až  1 800 km pobrežia.

Kostarika – dve pobrežia jednej krajiny

Obe pobrežia sú úplne rozdielne. Karibik sa od pobrežia Pacifiku odlišuje nielen povahou domácich, ale aj podnebím. Najlepšie obdobie na návštevu karibského pobrežia je január – marec, kedy je na celom území Kostariky krásne a slnečné počasie a obdobie sucha, ale Karibik je paradoxne dobre navštíviť aj na koniec augusta, celý september, či október, čo sú však na pobreží Pacifiku mesiace plné dažďa s najvyšším počtom zrážok. Na karibskom pobreží je však väčšinou slnečno.

Karibské pobrežie

Národný park Tortuguero, inak nazývaný aj Malá Amazónia, má rozlohu 19 000 hektárov a je chráneným miestom na hniezdenie viacerých druhov morských korytnačiek. Oblasť je popretkávaná kanálmi s divokou prírodou. Dostať sa na Tortuguero je možné len loďkou, resp. člnom, alebo lietadlom. Nie sú tu žiadne autá, ani sa tu autom nedá dostať. Cesta člnom z prístavu, kam prídete transferom alebo autom, trvá približne 45 minút a je pomerne dobre organizovaná.

Pokiaľ sem prídete v období júl-september určite si nenechajte újsť príležitosť sledovať korytnačky pri kladení vajíčok. Toto si domáci veľmi chránia a doprovod je zvyčajne povolený len so sprievodcom.

Tortuguero bolo vyhlásené za národný park v roku 1970. Predovšetkým kvôli ochrane populácie špecifických druhov korytnačiek pred vyhynutím. Je tiež prírodným útočiskom pre opice, jaguáre, papagáje, tucany alebo kajmany.

Južný Karibik

Južná časť karibského pobrežia Kostariky je obľúbená pre typický afro-karibský spôsob života, nádherné pláže, národné parky či prírodné rezervácie s voľne žijúcimi leňochodmi, pohodovým životom, karibskou kuchyňou a regea štýlom.

Národný park Cahuita je turistami obľúbeným miestom pre jedinečný národný park s autentickou prírodou a korálovými útesmi.

Asi 30 minút od Cahuity je ďalšia veľmi obľúbená časť pobrežia ktorá začína mestečkom Puerto Viejo de Talamanca, čo je pomerne rušná časť s bohatým nočným životom, ale práve tam zažijete najviac regea hudby a zábavy.

Sú tam však aj pekné obchody, reštaurácie, kaviarne, alebo čokoládovňa s výrobkami od miestnych farmárov z karibského pobrežia.

Pár minút od Puerto Viejo už nájdete krásne pláže kombinované s divokou prírodou. Celá južná časť karibského pobrežia od Puerto Viejo až po dedinku Manzanillo je mimoriadne populárna pre pláže s bielym alebo žltým pieskom, ktoré sú lemované bujnou tropickou vegetáciou. Pláže sú popretkávané stromami a exotickými živočíchmi, či už leňochodmi, alebo opicami.

Odporúčam prechádzku pozdľž pláže Cocles smerom k Punta Cocles, potom k pláži Playa Escondida, postupne až na pláž Chiguita, potom prejdite na pláž Playa Clocles a postupne viete prejsť až k veľmi peknej oblasti Punta Uva.

Kostarika a karibské pobrežie

Na konci južného karibiku je malá dedinka Manzanillo, kde nájdete veľmi pekný park, prírodnú rezerváciu Refugio Nacional de vida silvestre, Gandoca. Odporúčam návštevu hneď po raňajkách. Vstup zatvárajú pooobede o 15.00

Vstupné je zatiaľ dobrovoľné.

Kostarika a Manzanillo park Gandoca

Je tam veľmi krásna príroda, pláže a korálové útesy. Zároveň je to chránené územie a dostanete sa tam len cez oficiálny vchod do parku.

Pacifik a Kostarika

Keďže pobrežie Tichého oceánu je Kostarike neporovnateľne väčšie ako karibská časť, tak sme na Pacifik pripravili samostatný článok. Prečítať si ho môžete tu.

Ak túžite po dovolenke na Kostarike, napíšte nám na info@activetravel.sk alebo nám zavolajte na 0903 425 584

Pripravíme Vám Kostariku a itinerár na mieru.

Galéria

Hľadajte zájazdy lokality