Kambodža
Krajina
2/5
Náročnosť
19.12.2018-3.1.2019
Termín
15+
Vek

Ak ste fanúšikom cyklistiky a viete si predstaviť Vianoce aj Silvester prežiť práve v Kambodži a k tomu ešte aj na bicykli, toto je pre vás. Počas prvých dní nášho pobytu budeme mať dostatok času preskúmať všetky tajuplné zákutia chrámu Angkoru, najväčšieho sakrálneho areálu na svete, svetovo preslávenej pamiatky, prejsť sa na bicykli pravou džungľou, vykúpať sa pod vodopádom alebo ochutnať najrôznejšie špeciality na trhu v Siem Reap. Základňou pre nás bude útulný hotel s bazénom a tropickou záhradou. Keď si niekto pomyslí, že Kambodža nie je preň, tak sa mýli.

Ďalšiu časť programu venujeme poznaniu kambodžského vidieka, pre ktorý je bicykel ideálny dopravný prostriedok. S podporou autobusu sa budeme vydávať medzi dediny obývané nesmierne priateľskými ľuďmi. Osloví nás svojou malebnosťou, dospelí aj deti na nás mávajú na naše zdravie, a tak nemôžeme odolať sa každú chvíľku zastaviť a kúpiť si u nich banán alebo kokosový orech.

Kambodža si vás získa

Samozrejme pri našej ceste po Kambodži nesmieme opomenúť ani návštevou Phnom Penh – rušnej metropoly, ktorá si však dodnes udržala svoj osobitý štýl. Aj tu si doprajeme prechádzku na bicykli pozdĺž Mekongu.

Záver našej dovolenky bude patriť pobrežiu Thajského zálivu. Prejdeme sa zeleňou, ktorá prekypuje v Kampote aj v prímorskom NP Kep, ochutnáme krabie špeciality, nakúpime pravé zelené korenie, vykúpeme sa v mori a loďkou sa vydáme na panenský Králičí ostrov, kde sa s Kambodžou rozlúčime.

 

1-2

Deň 1-2

Nočný let Praha-Phnom Penh s prestupom v Soule, prílet pred polnocou a nočný transfer do hotela v Siem Reap.

3

Deň 3

Voľný aklimatizačný deň: nadránom príchod do Siem Reap, ubytovanie na 4 noci v hoteli s bazénom a tropickou záhradou, odpočinok po náročnej ceste, zostavenie bicyklov a prvé zoznámenie sa s Kambodžou.

4

Deň 4

Na bicykli k Tonle Sap, najväčšiemu sladkovodnému jazeru v juhovýchodnej Ázii: plavba loďkou medzi plávajúcimi dedinami vybudovanými na lodiach a koloch až desať metrov vysokých. Skupina chrámov Rolous patriacich medzi najstaršie pamiatky Angkoru (45 km).

5

Deň 5

Návšteva Angkor Wat – najväčší chrámový komplex na svete a zároveň jeden zo siedmich divov sveta: celodenný výlet na bicykli džungľou a prehliadka chrámov Angkoru: Angkor Thom mestský areál z obdobia 1180-1220, chrám Ta Prohm s gigantickými koreňmi stromov, ktoré prerastajú múry budov. Večer fakultatívne predstavenie lokálnych tancov Apsara (35 km).

6

Deň 6

NP Koulen Mountain s posvätnou horou Phnom Kulen: okrem návštevy “ružového chrámu” Bantey Srei budeme obdivovať aj vzácne druhy vtákov a krásy džungle, osviežime sa kúpeľom vo vodopádoch alebo užasneme nad sochou Budhu v nadživotnej veľkosti vytesanej do obrovského pieskovcového balvanu (30 km).

7

Deň 7

Vydávame sa na poznanie kambodžského vidieka: transfer do Battambang – mesta so zaujímavou rustikálnou, francúzskou a modernou architektúrou. Popoludní na bicykli k hore Phnom Sampeau s jaskyňami a kolóniami netopierov. Cestou možnosť návštevy miestnej vinice (30 km).

8

Deň 8

Prechádzka vidieckou poľnohospodárskou krajinou pozdĺž rieky Sangker: spracovanie a sušenie rýb a ovocia, výroba ryžového papiera, fakultatívna návšteva krokodílej farmy. Prehliadka hinduistického chrámu Wat Ek Phnom a pagody s obrovskou sochou sediaceho Budhu (35 km). Popoludní prejazd autobusom do mestečka Kampong Chhnang.

9

Deň 9

Ráno sa na bicykloch prejdeme k prístavu na rieke Tonle Sap. Návšteva hrnčiarskych dedín a poľnohospodárskych fariem. Prehliadka letiska z čias Červených Kmérov (40 km). Popoludní transfer do Phnom Penh a ubytovanie na 2 noci v hlavnom meste Kambodže. Cestou návšteva posvätnej hory Oudong s budhistickým kláštorom a stúpanie na vrchol.

10

Deň 10

Phnom Penh: výlety na bicykloch na Koh Dach, ostrovček uprostred Mekongu, ktorý si zachoval pôvodnú kambodžskú kultúru a čarovnú jednoduchosť. Ženy tu ručne tkajú jemný hodváb a mnísi oblečení do šafránových odevov vyberajú rannú almužnu. Pôjdeme okolo ovocinárskych a zeleninárskych fariem s malými dedinkami na koniec ostrova. V podvečer individuálna prehliadka Phnom Penh (30-50 km).

11

Deň 11

Deň bez bicyklov: dopoludnie venujeme prehliadke hlavného mesta Phnom Penh – navštívime pamiatky dávnej minulosti – Kráľovský palác a Striebornú pagodu.  Popoludní transfer do príjemne ospalého mestečka Kampot a podvečerný relax v bare na brehu rieky.

12

Deň 12

Máme množstvo možností, ako stráviť tento deň: môžeme podniknúť cyklistický výlet do okolia Kampote a pohoria Elephant Mountains s návštevou korenistej farmy, neskôr môžeme presedlať na kajaky a vydať sa na výlet po rieke Práèku Tuek Chhu alebo len tak leňošiť v jednom z mnohých barov a pozorovať riečny ruch. Pre nenásytných cyklistov možnosť celodennej cyklistiky s výjazdom na tisíc metrov vysoký vrchol Phnom Bokor.

13-14

Deň 13-14

Na bicykli pôjdeme pozdĺž pobrežia do prímorského NP Kep: pláže, kúpanie, ochutnávka krabích špecialít, návšteva dedín lovcov krabov (35 km). Ďalší deň loďou na Králičí ostrov a celodenné kúpanie na plážach Thajského zálivu.

15

Deň 15

Posledné nákupy, zabalenie bicyklov a transfer do Phnom Penh, nočný odlet do Prahy.

V cene zahrnuté:

sprievodca CK

letenka vr. všetkých poplatkov Praha-Phnom, Penh-Praha

všetky transfery a preprava batožiny počas celého programu

výlet loďou na jazere Tonle Sap, trajekt v Phnom Penh

13x hotel s raňajkami

vstupné do Národného parku Koulen, loď na Králičí ostrov.

V cene nie je zahrnuté:

Kambodžské vízum – 30 USD (platí sa pri vstupe)

trojdňové vstupné do areálu Angkor Wat – 62 USD

vstupné do Kráľovského paláca v Phnom Penh – 10 USD.

Letenky:

Cena zodpovedá letenke so spoločnosťou Korean Air, ktorá prepravuje bicykle bez príplatku. Dlhšie čakanie v Soule je možné si spríjemniť prehliadkou Soule / Incheone, ktorú pre nás na vyžiadanie zorganizuje letecká spoločnosť (podrobnosti budú uvedené v usmerneniach k zájazdu).

Ubytovanie:

Štandard ubytovania zodpovedá kambodžským zvyklostiam. Jedná sa väčšinou o miestne menšie hotely alebo penzióny s dôrazom na príjemné prostredie a bezpečné parkovanie bicyklov.

Prvé štyri noci strávime v hoteli v centre v Siem Reap, odkiaľ budeme vychádzať na výlety. Hotel disponuje menším bazénom, barom a wifi. Nasledovať bude priecestná časť vnútrozemím, kde strávime po jednej noci v Battanbangu (v hoteli s bazénom) a Kampong Chanang. Nasleduje pobyt vždy na dve noci v Phnom Penh v hoteli (s bazénom), v Kampote (bungalovy) a Kepu (bungalovy s bazénom).

Až na výnimky sa jedná o dvojlôžkové izby s vlastným sociálnym zariadením, s vetrákom pri strope, prípadne klimatizáciou (niekedy centrálna) a s čistým obliečkami. V hoteloch sa jednotlivé izby môžu líšiť veľkosťou, vybavením či výhľadom, a teda sa môže stať, že všetci klienti nemôžu bývať v rovnakom type izby.

Povrch a profil:

Na bicykli prejdeme v základnej variante do 300 km s minimálnym prevýšením. V priemere sa dĺžka denných etáp pohybuje okolo 35 km a etapy nie sú technicky náročné ani významne kopcovité. Asi polovica etáp vedie po asfalte a polovica po poľných cestách.

Klíma:

Budeme sa pohybovať v náročnejších klimatických podmienkach, čaká nás prevažne vlhko a cez deň miestami aj horúco. Predpokladaná teplota je okolo 28 ° C-31 ° C cez deň a 23 ° C-25 ° C v noci. Zrážky sa môžu objaviť predovšetkým v popoludňajších hodinách, avšak aj keď prší, zostávajú teploty okolo 25 ° C. Nejaká špeciálna ochrana proti dažďu nie je potrebná (okrem napr. Fotoaparátu).

kambodža
kambodža
kambodža

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating