Omán
Krajina
3/5
Náročnosť
8.11. – 21.11.2020
Termín
18+
Vek

Treking cez Ománske hory, ktoré dosahujú až trojtisícové výšky je skutku nezabudnuteľným zážitkom. Pomerne ľahko prístupné z vnútrozemia sa rýchlo lámu do často viac než kilometrových príkrych skalných stien padajúcich dole na sever k moru. Do týchto skalných zrázov dedinčania vystavali cesty spájajúce ich zelené horské oázy s horskými hrebeňmi. Terén bol tak strmý, že bolo často nutné vo svahoch vystavať schodisko, ktoré sa tam nachádza, v niektorých prípadoch dokonca aj tisíce schodov.

Nájdeme tu ľudské sídla, nad ktorých umiestnením zostáva rozum stáť – príkladom môže byť dedina položená v skalnom výbežku uprostred kolmej steny najvyššej hory Ománu Džabal Sams. Kdekoľvek sa objaví zdroj vody, tam je aj oáza s datľovými hájmi, často vysoko v horách, napájaná systémom zavlažovacích kanálov – faladží niekedy vedených v skalnatých úbočiach stovky metrov nad údoliami. Slnko je tu síce silné, ale klíma vysoko hore na hrebeňoch a náhorných planinách je po celý rok príjemná a v zime i prekvapivo chladná. O dosť teplejšie je pod horami, ale v ománskych dolinách často tečie voda celoročne a potoky a tône lákajú ku kúpeľu. Najpôsobivejšie a najkrajšie sú zovreté skalnaté kaňony, kde býva nutné zísť zo suchých chodníkov a pokračovať vodou, brodiť sa a plávať. Prejdeme sa aj medzi dunami púšte a pekné možnosti pre pešiu turistiku ponúka aj členité skalnaté pobrežie s piesočnými plážami, ktoré sú ako stvorené k záverečnému odpočinku. Pešiu turistiku dopĺňajú prehliadky hlinených hradov a historických miest, návšteva veľkého týždenného trhu aj korytnačie rezervácie na pobreží.

1-2

Deň 1-2

Letecký presun Praha-Muscat, ubytovanie, staré mesto, palác sultána Qabuse, krátky výlet skalnatým pobrežím priamo v hlavnom meste, trh v Mutrah.

3-5

Deň 3-5

Ďžabal Chdar – prejazd pod severnými stenami tohto masívneho kameňa, výstup po starej ceste s perzskými schodmi na náhornú planinu, pešo medzi dedinami po horských svahoch premenených na schodisko terasových miest- Výprava k visutým záhradám s datľovým hájom. Horským kaňonom po tradičnej tréningovej ceste ománskej armády. Prehliadka jednej z fladží ( zavlažovacie kanále) v Birkat al Mawz, noc v Nizwe.

6-7

Deň 6-7

Západný Hadžar -bývalé hlavné mesto vnútrozemnej Nizvy s veľkou pevnosťou a starým mestom, veľký týždenný trh so zvieratami. Potom zase na severnú stranu hrebeňa : do Bani Auf s malebnou dedinou Bilad Sayt, Snake Canyon, tisícmetrový výstup skalnou stenou hrebeňa západného Hadžaru a dole do opevnenej dediny Misfat – horská oáza s palmeriami.

8-9

Deň 8-9

Ďžabal Šams – staré hlinené mesto Al Hamra s múzeom dedinského života, pešo najhlbším údolím Arabského polostrova. Turistika vo svahoch ománskeho „Grand Canyonu“ Ghul, dedina postavená v skale v kilometrovej kolmej stene. Pokus o výstup na vrchol najvyššej hory Ománu Ďžabal Šams (3009m).

10

Deň 10

Cestou z hôr navštívime elegantný palác z hliny Džabrín a monumentálnu pevnosť v Bahle, zastávka v malebnom historickom mestečku Mudayrib, prejazd a noc v pieskoch púšte WahibaSands.

11-12

Deň 11-12

Bani Khalid – ranná výprava medzi dunami púšte Wahiba, poobede poldenný mokrý trek vodami neďalekého Bani Khalid. Kúpanie v potokoch aj pod vodopádmi, nočná návšteva korytnačej rezervácie v Ras al Džins.

13

Deň 13

Prístav Sur, pešo najkrásnejším horským kaňonom Ománu – Šáb, pod vodou do jaskyne s vodopádom. Na záver k moru: pól dňa na opustenom skalnatom pobreží s malými piesočnatými plážami a s kúpaním. Návrat do Muscatu, voľné neskoré poobedie a letecký návrat do Prahy.

V cene zahrnuté:

Sprievodca a miestny horský sprievodca

V Džabal Achdar a Hadžar miestny horský sprievodca

letenka vrátane všetkých poplatkov Praha-Mascat-Praha

doprava a presuny terénnymi autami

ubytovanie 8 x hotely a dedinské domy, 2 x v zariadených arabských stanoch v horskom kempe, 3 x vo vlastných stanoch v prírode

stravovanie

transport batožiny počas treku

V cene nie je zahrnuté:

  Vízum (cca 50USD) vstupné, prepitné pre šoféra a miestneho sprievodcu (cca 15-20USD)

Stravovanie:

Raňajky pri nociach v hoteloch a v kempe, polpenzia pri táborení v prírode(3x), z toho 2x je večera podávaná kvalitná dehydrovaná strava Travellunch. Na letisku pred odletom dostanete stravovací balíček o ktorý sa musíte počas zájazdu postarať. Sprievodca vám uvarí vodu na prípravu týchto jedál.

Náročnosť:

Každý človek s dobrou fyzickou kondíciou sa môže zúčastniť zájazdu, nie je však vhodný pre ľudí, ktorý trpia závratmi. Ide sa na ľahko, ťažšie batožiny a stany preváža terénne auto. K peším trasám vždy existuje alternatíva na cestu autom. Najťažšou etapou je zhruba desaťhodinový výstup na vrchol Ďžabal Šams, pri ktorom vystúpime a klesneme 1100 výškových metrov. Cez Bani Khalid sa na jedno mieste súvislo pláva 150m. Na pobreží treba počítať s vyššími teplotami nad  30°C. Noc v Džabal Šams a Džabal Achdar budú naopak chladné až  5-10°C.

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating