Tibet
Krajina
2/5
Náročnosť
celoročne
Termín
10+
Vek

Tibet. Navštívite najstarší tibetský kláštor, pozrieme sa na Rongbuk a základný tábor pre výstup na Mt. Everest vo výške 5200 m nad morom. Zároveň si budete môcť vychutnať úžasný pohľad na najvyšší vrch sveta. Kláštor Rongbuk je najvyšším kláštorom na svete.

Zájazd To najlepšie z Tibetu sa skladá zo 4-dňového pobytu v historickom meste Káthmandu a z 11-dňového výlet na Tibet, vrátane návštevy základného tábora pre Mt. Everest z tibetskej strany.

Zájazd To najlepšie z Tibetu

je najobľúbenejším zájazdom na Tibet, pretože pokrýva takmer všetky najlepšie a najnavštevovanejšie pamiatky tibetskej kultúry.

Spoločne preskúmame dedičstvo mesta Káthmandu a následne cez úžasné skalné vrchy poletíme do mesta Lhasa. Pozrieme sa do paláca Potala, chrámov Jorkhang (Dazhao) a Norbulingka, a do Letného paláca Dalajlámu, kde sa zachovávajú všetky tradičné tibetské remeslá a tibetská kultúra. V meste Lhasa strávime 3 dni a potom sa presunieme do mesta Gyantse cez údolie Kyichu až k rieke Yarlong Tsampa (Brahmaputra). Na konci trasy budete môcť vyliezť na priesmyk Khama La s nadmorskou výškou 4900 m. Vychutnáte si neskutočný pohľad na tyrkysové jazero Yamdrok Tso a v pozadí sa budú ligotať zasnežené vrcholy. Pred príjazdom do mesta Gyantse absolvujeme ešte jeden výstup nad Karo La vo výške 5200 m. V meste Gyantse sa oboznámime s dedinským životom v Tibete. Toto historické mesto po stáročia dominovalo na obchodnej ceste medzi Nepálom, Sikkimom a Bhutánom najmä v rámci obchodovania s vlnou a drevom.

Tibet

 

[/timeline_item]

1

Deň 1

Prílet na medzinárodné letisko Tribhuwan, Káthmandu. Tradičné privítanie od nášho zástupcu na letisku. Krátka inštruktáž o vašom ďalšom programe. Zvyšok dňa odpočinok. Večer typická nepálska večera.

2

Deň 2

Tento deň zájazdu sa začne raňajkami v hoteli. Následne pôjdete do údolia mesta Káthmandu, kde budete objavovať toto mesto plné farieb a kontrastov. Odveziete sa k známemu budhistickému chrámu (stupe) „Swayambunath”, ktorý je tiež známy ako Chrám opíc, na vrchu údolia Káthmandu, odkiaľ budete mať možnosť vychutnať si krásne výhľady na okolité hory a mesto Káthmandu. Chrám celoročne navštevujú budhisti a turisti z celého sveta. Stupa Swayambhunath je najstarší a najtajomnejší svätý chrám v oblasti údolia Káthmandu. Jeho týčiacu sa bielu kupolu a oslnivo zlatú vežu môžete vidieť zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov a tiež zo všetkých strán údolia.

Následne prejdete do chrámu Pashupatinath, ktorý je najdôležitejším hinduistickým chrámom zasväteným bohovi Shiva. Každý rok tento chrám navštívia tisícky oddaných hinduistov. Toto miesto je tiež miestom pre kremáciu. Po prezretí si chrámu navštívite fascinujúce pamiatky na námestí Patan Durbar, ktoré je jedno z najvznešenejších príkladov nepálskej architektúry. Námestie je plné mnoho storočí starých chrámov a palácov.

3

Deň 3

Let do mesta Gonggar / Transfer do mesta Tsentang / hotel

Váš deň sa začne raňajkami na hoteli. Po raňajkách bude nasledovať cesta na letisko a let do mesta Lhasa Gonggar. Po prílete absolvujete čarovnú cestu do mesta Tsentang. Je to malé mestečko nachádzajúce sa 183 km juhovýchodne od mesta Lhasa v čínskom autonómnom regióne Tibet. Mesto Tsentang bolo hlavným mestom oblasti Yarlung. Nazýva sa aj ako kolíska tibetskej civilizácie. V doslovnom preklade znamená Tsentang niečo ako preliezka. Noc strávite na hoteli v meste Tsentang.

4

Deň 4

Pamiatky mesta Sayme a cesta do mesta Lhasa / hotel

Po raňajkách si pôjdete prezrieť pamiatky údolia Samye. Je to pokojné a pekné údolie, ktorého vonkajšie steny spájajú dedinu a jačmenné polia, cez ktoré prechádzka je najkrajšia pri západe slnka. Turistická trasa Samye Tibet Trekking Route je považovaná za jednu z najlepších na svete. Je to naplňujúci a príjemný pútnický výlet, ktorý toho ponúka skutočne veľa – predovšetkým celkový pohľad na tibetský budhizmus a náboženskú kultúru, posvätné modré jazerá, vysoké snehové priesmyky a hory, svieže alpínske lúky, sporadické tábory pastierov, pokojné tibetské dedinky, staroveké posvätné miesta prechádzajúce do pustatiny v okolí kláštora Samye pripomínajúcej púšť. Po prehliadke pamiatok údolia Samye budeme pokračovať na ceste do mesta Lhasa, kde prespíme v hoteli.

5

Deň 5

Návšteva miest Portala, Sera a Norbulingka / hotel

Po raňajkách sa začne výlet po pamiatkach mesta Lhasa, ktorý obsahuje prehliadku paláca Portala, Sera a Norbulingka. Palác Portala je zimným sídlom Dalajlámu. Okrem pobytu Dalajlámu sa v tomto paláci v priebehu mnohých storočí odohrávali rôzne dôležité politické a náboženské aktivity. Následne navštívime letné sídlo Dalajlámu – Norbulingka. Sídlo v týchto dňoch prechádza kompletnou obnovou. V súčasnosti v tomto komplexe nájdete malú zoologickú záhradu, botanické záhrady, a malý zámok. Takisto navštívime kláštor Sera, ktorý založil Tsong Khapa. Známy je najmä vďaka svojmu tantrickému učeniu. Kláštor Drepung si získal svoju slávu vďaka vedúcej úlohe. Kláštor Sera bol menší než Drepung – bolo tu 7000 mníchov. Na druhú stranu bol veľmi bohatý a porovnateľný, čo sa týka moci. Nasleduje prespanie v hoteli.

6

Deň 6

Návšteva kláštora Drepung, Jorkhang a Barkhor / hotel

Lhasa je jedinečné a duchové mesto, ktoré si zachovalo svoju pozíciu duchového, politického a hospodárskeho centra Tibetu. Väčšina dôležitých kláštorov a kultúrnych pokladov Tibetu sa nachádza práve v meste Lhasa. Turisti sa v meste Lhasa zaujímajú najmä o paláce Portala, Norbulingka, a kláštory Sera a Drepung. Výlet po meste Lhasa zahrňuje návštevu chrámov Jorkhang, Drepung a Barkhor. Chrám Jorkhang je tiež známy ako kláštor Quikang, a vo všeobecnosti je považovaný za najsvätejší a najdôležitejší chrám v Tibete. Postavený bol v siedmom storočí. Cesta bude pokračovať do kláštora Drepung, ktorý bol založený v roku 1416 učeníkom Tsonga Khapa. Je to najväčší a najbohatší kláštor v Tibete, v ktorom lámovia školia každého nového mladého Dalajlámu. Kláštor Drepung patrí pod frakciu Gelupa a bol tiež domovom pre Nechunga. Po tejto návšteve budeme pokračovať na mestský trh Barkhor umiestnený na okrúhlej ulici okolo chrámu Jorkhang v centre starej časti mesta Lhasa. Je to najstaršia ulica zdobená v tradičnom tibetskom štýle. Môžete tu zažiť a vyskúšať si obchodovanie a dojednávanie s miestnymi tibetskými predajcami remeselných výrobkov, ktoré je veľmi ťažké vidieť aj niekde inde na svete. Noc strávite v hoteli.

7

Deň 7

Návšteva kláštora Ganden / exkurzia okolo mesta Lhasa a návrat do mesta Lhasa

Nasleduje návšteva kláštora Ganden, ktorý je jeden z troch najväčších kláštorov univerzity Gelug v Tibete a v celej Číne. Kláštor je umiestnený na hore Wangbur, na južnom brehu rieky Lhasa. Náboženská, umelecká, politická a kultúrna dôležitosť tohto kláštora je zdôraznená tým, že kláštor je od roku 1961 pod správou organizácie National Key Cultural Relic Preservation, ktorá sa stará o jeho zachovanie. Kláštor je tiež známy ako jeden z „troch veľkých chrámov“ spolu s kláštormi Sera a Drepung. Po návšteve sa vrátime do mesta Lhasa.

8

Deň 8

Cesta do mesta Gyantse cez jazero Yamadroke / hotel

Cesta do mesta Gyantse cez jazero Yamadroke a vysoké priesmyky: Kora La (5010 m) a Kamba La (4794 m). Prehliadka mesta Gyantse, vrátane kláštorov Pholkor a Kumbum. Noc v hoteli.

Mesto Gyantse je štvrtým najväčším mestom Tibetu. Kedysi bolo hlavným strediskom obchodu s Indiou a v roku 1904 sa stalo bojiskom, kedy britská armáda pod vedením plukovníka Francesa Younghusbanda napadla toto mesto. Gyantse je malé mestečko a väčšina pamiatok je sústredená v pešej vzdialenosti. Mesto sa nachádza pri rieke Nyang-chu.

9

Deň 9

Cesta do mesta Shigatse / návšteva kláštora / hotel

Cesta do mesta Shigatse a návšteva kláštora. Prespanie v penzióne. Mesto Shigatse, oficiálne známe ako Xigazê, je mesto s hodnosťou prefektúry čínskeho autonómneho regiónu Tibet. Výraz Shigatse alebo Xigatse znamená „úrodná pôda“, a je dôležitým tibetským komunikačným uzlom. V meste a v celom okolí dnes prevláda modernizácia. Mesto Shigatse je dôležité mesto z hľadiska jeho polohy v danom regióne. Nachádza sa asi len 300 km od najvyššieho vrcholu sveta, Mt. Everest, asi 150 km od kláštora Sakya, a tiež sa nachádza na jedinej ceste k posvätným tibetským jazerám.

10

Deň 10

Cesta do mesta Xegar/ návšteva kláštorov Tashilunbo a Sakya / hotel

V tento deň pôjdeme do mesta Xegar, kde navštívime kláštory Tashilunbo a Sakya nachádzajúce sa v okrese Sakya, juhozápadne od mesta Shigatse. Kláštor Sakya je hlavným kláštorom frakcie tibetského budhizmu Sakyapa. Kláštor Tashilhunpo bol založený v roku 1447 prvým Dalajlámom. Je to historicky a kultúrne veľmi významný kláštor mesta Shigatse, ktoré je druhým najväčším mestom Tibetu.

11

Deň 11

Cesta do mesta Rongbok / hotel

Cesta do mesta Rongbok, v ktorom môžete preskúmať samotné mesto a kláštor Rongbok. Tento kláštor je najvyšším na svete. Kláštor začal svoje priestory ponúkať ako ubytovanie pre cestovateľov v období rozvoja miestneho turizmu a najmä po tom, čo sa zistilo, že Mt. Everest je najvyšším vrchom sveta. Mt. Everest môžete vidieť cez údolie medzi horami. Kláštor Rongbuk sa nachádza v regióne Shigatse, juhozápadne od tajomného tibetského autonómneho regiónu, a severne od Mt. Everestu, najvyššieho vrchu sveta. Ak prejdete ďalej od kláštora Rongbuk, budete mať možnosť vidieť známu zónu ľadovcov oblasti Rongbuk, ktorá je najväčšia spomedzi stoviek ľadovcov vytvorených okolo vrchu Mt. Everest.

12

Deň 12

Exkurzia do základného tábora pre Mt. Everest / hotel

Pod vrchom Mt. Everest sa nachádzajú dva základné tábory, konkrétne južný základný tábor v Nepále a severný základný tábor v Tibete. My sa vyberieme do základného tábora na severnej strane.

13

Deň 13

Cesta do mesta Zhangmu / hotel

Cesta do mesta. Je to colné mesto a miesto vstupu do krajiny v okrese Nyalam, presne na hranici Nepálu a Tibetu. Mesto sa nachádza na kopci nad riekou Bhote Koshi tečúcou z nepálskeho mesta Kodari. Navštívime hranicu štátov Nepál a Tibet, a následne sa na noc presunieme do hotela.

14

Deň 14

Cesta do mesta / hotel

Cesta do mesta Dhulikhel, ktoré sa nachádza na východnom okraji údolia Káthmandu, južne od Himalájí v nadmorskej výške 1550 m. Mesto Káthmandu je vzdialené 30 km juhovýchodne a mesto Kodari sa nachádza 74 km juhozápadne. Medzi hlavné atrakcie mesta Dhulikhel patria chrámy a úžasné výhľady na hory, ktoré si môžete vychutnať z mesta Karyolung na východe alebo z mesta Himalchuli na západe.

Dhulikhel je veľmi obľúbeným miestom na pozorovanie Himalájí. Z okraja hrebeňa môžete vidieť úchvatnú panorámu vrcholov, od Langtang Lirung na výhode, cez Dorje Lakpa, až k obrovskému vrchu Gauri Shankar a blízkej hore Melungtse (7181 m), prípadne až k hore Numbur (5945 m) na východe. Mesto Dhulikhel avšak ponúka viac ako len výhľady. Je to skutočné himalájske mesto s dedinsky vyzerajúcim námestím obklopeným chrámami a životom nedotknutým turizmom.

15

Deň 15

Cesta do mesta Káthmandu, v ktorom si môžete odpočinúť a večer si môžete prezrieť pamiatky mesta Káthmandu, prípadne môžete ísť nakupovať.

16

Deň 16

Odlet domov

Čo je zahrnuté v cene:

všetky presuny, vyzdvihnutie aj zavezenia

uvítacia večera

domáci anglicky hovoriaci sprievodca

všetky výlety a vstupné, ktoré sú uvedené v Podrobnom popise zájazdu

prelet ponad Himaláje z Kathmandu do Lhasa (500$)

ubytovanie v 3 * hoteli v Kathmandu a v Lhase s raňajkami

víza a povolenia na vstup do Tibetu

vstup do základného tábota Mt. Everestu

Čo v cene nie je zahrnuté:

medzinárodná letenka do Kathmandu

cestovné poistenie

nepálske víza

strava okrem raňajok

sprepitné a vlastné výdavky na nápoje

dodatočné náklady v prípade ochorenia, vyššej moci, zmeny letov a itinerára

Tibet
Tibet
Tibet

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating