ČIle
Krajina
4/5
Náročnosť
15.2.2020-8.3.2020
Termín
18+
Vek

Čaká na vás Patagónia v celej svojej kráse. Legendárna “Južná cesta” začína na severnej hranici Patagónie v Puerto Montt a smeruje ďalej na juh Čile. Z polovice štrková cesta vedie úžasnou krajinou nedotknutej prírody. Počas viac ako tisíc-kilometrového putovania pôjdeme okolo nepreniknuteľných pralesov, vykúpeme sa v horúcich prameňoch, budeme obdivovať rozkvitnuté lúky aj divoké ľadovcové rieky a fjordy. Vulkány a horské štíty so snehovými čiapkami nám budú zdobiť cestu smerom k juhu až do trávnatej juhoamerickej pampy. Po ceste zakúsime skvelé čílske pochúťky – bifteky, ryby, syry, víno … a určite aj legendárnu pohostinnosť Čiľanov. Okrem niekoľkých málo väčších osídlených mestečiek nás po ceste čaká len úchvatná príroda a sem tam pár farebných domčekov v poloopustených dedinách.

Cesta Carretera Austral vznikla ako spojnica Patagónie s centrálnou časťou Čile. Vzhľadom k celéhmu projektu boli na stavbu povolaní vojenskí ženisti, ktorí vybudovali cestu prekonávajúci mnoho riek, fjordov a horských hrebeňov. Oproti prvým predstavám ich cesta je veľmi málo využívaná automobilmi a preto sa tiež niekedy nazýva najdrahším cyklistickým chodníkom na svete. Veci nám povezie sprievodné vozidlo, takže si lepšie vychutnáme aj občasné terénne cesty onej kráľovnej medzi cestami – Carretero Austral.

1-2

Deň 1-2

Letecky Praha-Santiago de Chile-Puerto Montt, zostavenie bicyklov a ubytovanie.

3-5

Deň 3-5

Cyklistika v NP Alerce Andino, NP Hornopirén, NP Pumalín, mestečko Chaitén (pamätník Carretera), zelené etapy bujnými pralesmi pozdĺž pobrežia s výhľadmi na ľadovce a biele vrcholky hôr, časť trasy po pobreží, návšteva termálnych kúpeľov (180 km / 3 dni, žiadne dlhé kopce, ale zvlnený terén, pri pobreží roleta).

6-11

Deň 6-11

Mestečko Chaitén a ďalej údolím rovnomennej rieky k ľadovcu Yelcho cez priesmyk Moraga, pozdĺž riek Frío a Palena, okolo jazera Risopatron do “nemeckého” mestečka Puyuhuapi, naprieč NP Queulat k rovnomennému sedlu, okolo vodopádu Garcia, pozdĺž rieky Manihuales k jazeru Aguirre Cerda s úžasným výhľadom na okolité hory, po ceste vedúcej údoliami riek v NP Río Simpson, cesta vedie údoliami riek, občas vystriedanie v kolmých skalách, prekonáva niekoľko sediel (460 km / 6 dní, približne rovnaký pomer štrku a asfaltu).

12-19

Deň 12-19

Mesto Coyhaique (zaslúžený odpočinkový deň v centre oblasti), po kúsku asfalte vchádzame do suchšej oblasti pampy, priesmyk Ing. Ibanez (1120 m) – najvyšší bod našej trasy, výhľady na “skalný zámok” NP Cerro Castillo, kaňony a údoliami rieky Ing. Ibanez k jazeru General Carrera, krásne etapy okolo blankytne modrého jazera, 30 km cesty v stene nad jazerom, cieľ v Čile Chico, v prípade nevyužitia časovej rezervy tiež cyklo-výlety pampou do Argentíny (500 km / 7 dní, okolo jazera po štrku, zvyšok asfalt).

20-21

Deň 20-21

Trajekt cez jazero General Carrera a ďalej už len po asfalte do Balmaceda (80 km / 2 dni).

22-23

Deň 22-23

Prelet do Santiaga a letecky späť do Prahy.

V cene zahrnuté:

sprievodca

letenka vr. všetkých Praha-Puerto Montt a Balmaceda-Praha

všetky trajekty a transfery, sprievodné vozidlo pre prevoz batožiny

ubytovanie: 2x rodinný penzión, 5x chatky, 13x kempovanie, všetky raňajky (celkom 21x), z toho 17x pripravované sprievodcom z miestnych zdrojov, 16x večera pripravovaná sprievodcom, informačné materiály.

V cene nie je zahrnuté (platí sa na mieste):

letecký transport bicyklov – predpokladaný poplatok za leteckú prepravu bicykla je 200 USD

Nocľahy a stravovanie:

Ubytovanie je celkom 13 x vo vlastných stanoch v skromne vybavených kempoch alebo táboriskách. V niektorých kempoch je možné si dokúpiť na vlastné náklady chatku, ale kapacita nestačí pre celú skupinu. 8x potom budeme ubytovaní pod strechou, a to buď v tzv. Cabañas (chatkách) alebo v Hospedaje (jednotlivých viaclôžkových izbách). Pokiaľ bude pri leteckom prestupe nutné nocovať v Santiagu, budeme tu nocovať v hoteli (záleží na aktuálnom leteckom spojení Balmaceda – Santiago – Praha). Pri kempovaní a tam kde nie je iná možnosť stravovania bude sprievodca variť polpenziu z miestnych zdrojov – celkom 17 x raňajky a 16 x večere. Ďalšie 4 raňajky budú poskytnuté ako súčasť ubytovanie.

Povrch a profil: približne rovnaký pomer štrkových ciest a asfaltu, odporúčame horský bicykel, celkom prejdeme na bicykli približne 1200 km.

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating