Papua
Krajina
4/5
Náročnosť
12.5.2020 – 25.5.2020
Termín
18+
Vek

Naša veľká a výnimočná cesta v štáte Papua so štyrmi hlavnými bodmi počas jednej výpravy: údolie Baliem, Korowai, Asmat, a Raja Ampat. Spoločne preskúmame údolie Baliem peknou turistikou a zúčastníme sa na veľkom festivale prasiat s ľuďmi z kmeňa Dani. Potom budeme pokračovať do údolia a nížiny.

Kmeň Korowai – jeden z pôvodných žijúcich kmeňov krajiny Papua

Z mesta Wamena pôjdeme k lesným nomádom kmeňa Korowai. Nomádi Korowai dodnes žijú tým najtradičnejším spôsobom života – v domčekoch na stromoch vo výške 40 metrov, skrytí hlboko v lesoch. Kmeň Korowai, jeden z pôvodných kmeňov v regióne štátu Papua, a jeho návšteva, je skutočnou čerešničkou celej cesty. Títo ľudia žijú veľmi hlboko v lese, preto je potrebné k nim prejsť pešo. Je to fyzicky najnáročnejšia časť cesty.

Z oblasti Korowai pôjdeme asi jeden deň člnom do mesta Asmat. Obyvatelia mesta Asmat sú známi po celom svete svojimi remeslami a impozantnými domčekmi. Naplánovaná je jedna veľká ceremónia, na ktorej sa zúčastní celá dedina – a takmer žiadny návštevník sem nemá prístup. Z mesta Asmat poletíme malým lietadlom do mesta Timika a následne do mesta Raja Ampat.

Raja Ampat je často považované za jedno z najkrajších miest v Indonézii, ktoré zároveň turisti nenavštevujú až tak často. Môžeme sa spoľahnúť, že tu nebude veľa turistov, preto našu cestu zakončíme niekoľkými dňami plnými odpočinku v pohodlnej atmosfére.

1

Deň 1

ÚDOLIE BALIEM Skoro ráno, asi o 1:45, nás čaká let s Garuda Indonesia do Jayapura/Papua. Príchod je naplánovaný na 7:30. Po krátkom tranzite budeme pokračovať letom do Wamena vo vysočine Papuy. Transfer do BALIEM VALLEY RESORT. Po obede navštívime miestny trh v meste Wamena.

2

Deň 2

Ranná cesta do južnej časti údolia Baliem cez mesto Wamena. Cesta končí pri dedine Sogogmo, približne 3 kilometre od mesta Kurima, a začína sa naša turistika popri obrovskej rieke Baliem. Najskôr prejdeme cez dravú rieku Baliem po tradičnom visutom moste. Pokračujeme cez romantické usadlosti Dani plné terasovitých polí a hájov s divou cukrovou trstinou. Počas turistiky si vychutnáme úžasné výhľady na rieku a úzke údolie. Okolo poludnia sa dostaneme na kostolné námestie v mestečku Seinma, kde si dáme piknikový obed v obklopení úžasnej scenérie. Mimo oblasti Kurima znova prejdeme cez rieku po romantickom visutom moste. Aby sme sa mohli vrátiť k autu, musíme prejsť cez niekoľko bočných údolí. V tento deň budete mať skutočne množstvo príležitostí na fotenie. Do rezortu sa vrátime v neskorých popoludňajších hodinách.

3

Deň 3

Tradičný jednodňový festival prasiat v tradičnej Dani dedine, buď na území rezortu alebo v regióne Jiwika. Na festivale sa zúčastní mnoho ľudí z kmeňa Dani v tradičných kostýmoch. Táto oslava jedla s horúcimi kameňmi a ohniskami priamo v zemi je pravdepodobne najzaujímavejšou časťou cesty na Novú Guineu. Ak radi fotíte alebo točíte videá, tento deň bude pre vás ideálny! Je celkom ťažké presne popísať, čo je na týchto oslavách také výnimočné. Musíte to jednoducho zažiť. Obed bude vo forme pikniku v dedine. Ak budete chcieť, budete mať možnosť ochutnať jedlo priamo z tradičných ohnísk. Čerstvo uvarená bravčovina a batáty sú neodolateľné! Do rezortu sa vrátime v neskorých popoludňajších hodinách.

4

Deň 4

KOROWAI

Transfer na letisko v skorých ranných hodinách. Let s pravidelnou leteckou linkou do mesta Yahokimo (Dekai) nachádzajúceho sa na vrchnom úseku toku rieky Brazza (let trvá asi 35 minút). Po príchode navštívime miestny trh a uskutočníme posledné nakupovanie na našej ceste. Po obede v miestnej reštaurácii nasleduje cesta do miestneho prístavu (asi 28 km / 1 hodina), kde nás bude čakať náš motorový čln a jeho posádka. Tento deň bude venovaný asi 2-hodinovej ceste po prúde rieky až do dediny Patipi Dibawa, kde si postavíme stany a tábor hneď vedľa rieky. Toto miesto nás navnadí na to, čo nás bude čakať počas nasledujúcich dní: samozrejme krásne výhľady a džungľa!

5

Deň 5

Raňajky skoro ráno a pokračovanie po prúde rieky na člne. Počas plavby sa môžeme pozerať na okolitý dažďový prales a okolitú prírodu. Keď sa objaví náš čln, často sa k nám pridajú aj zoborožce, netopiere alebo iné lietajúce živočíchy a vtáky. Okolo poludnia prídeme k ústiu mohutnej rieky Siret. Po obednej prestávke pôjdeme proti prúdu rieky Siret, až do Korowai usadlosti MABUL. Rieka Siret mierne zmení svoju tvár: prúd sa zosilní, objavia sa piesočnaté brehy, rieku často blokujú veľké kmene spadnutých stromov, na rieke bude stále menej miestnych člnov. Podľa úrovne hladiny rieky by mal dnešný výlet trvať asi 8 hodín. Ak nám bude šťastie priať, do usadlosti Mabul sa dostaneme popoludní. Mabul je malá dedinka, kde žijú ľudia z kmeňa Korowai, ktorých presvedčila indonézska vláda zanechať svoj nomádsky spôsob života a usadiť sa. Táto usadlosť bude našim štartovacím bodom pre turistiku do Korowai koridoru. Po postavení stanov a kuchyne začneme s náborom našich nosičov a pomocníkov pre ďalší deň. Ak budeme mať šťastie, stany si budeme môcť postaviť vo vnútri prázdneho domčeka postaveného na koloch.

6

Deň 6

Po raňajkách sa stretneme s našim tímom nosičov, ktorí odnesú všetku našu batožinu a jedlo na ďalšie dni. Z usadlosti Mabul pôjdeme na východ. Stačí prejsť iba 50 metrov, a budeme stáť v hustom lese, z ktorého sa dostaneme až o niekoľko dní. Na dosiahnutie nášho dnešného cieľa budeme potrebovať asi 5 hodín. Cieľom je úžasná usadlosť v džungli s niekoľkými domčekmi na stromoch. Usadlosť sa nazýva MANOPTEROPO. Tradične oblečení ľudia z kmeňa Korowai nás vrúcne privítajú. Stanový tábor si postavíme vedľa domčekov na stromoch. Stan si môžete postaviť aj vo vnútri domčeka na strome v 6 alebo 25 metrovej výške. Je to na vás.

7

Deň 7

Dnes budeme nasledovať niekoľko Korowai rodín do lesa Sago, kde zažijeme niečo z iného sveta. Lesní nomádi zrežú obrovskú Sago palmu pomocou sekier z kameňa, otvoria kmeň palmy a začnú s mlátením drene, ktorú ženy následne spracujú. Túto dreň umyjú pomocou jednoduchých čistiacich prvkov – iba pomocou listov a konárikov. Čistá dreň Sago je lahôdkou a potravou pre všetkých obyvateľov džungle. Nadšenci fotografovania a filmovania určite ocenia tento deň. Popoludní sa vrátime do domčekov na stromoch, a náš kuchár nám pripraví ďalšiu večeru typickú pre džungľu: možno trocha papáje, larvy Sago a banány. Kuchárova kuchyňa nás bude prekvapovať každý deň novými exotickými jedlami.

8

Deň 8

S priateľskými lesnými nomádmi strávime aj druhý deň. Dnes nám možno ukážu, ako opraviť domček na strome v tej úžasnej výške alebo ako si vyrobiť a používať luk a šípy – najdôležitejšie zbrane v tejto oblasti. Prípadne sa môžeme pridať k ľuďom z kmeňa Korowai na ceste do lesa a hľadať s nimi potravu. Sú to lovci a zberači: za niekoľko hodín vedia svoje siete naplniť pavúkmi, larvami, kobylkami a iným exotickým hmyzom. Zo stromov lukmi a šípmi zostreľujú netopierov, takže aj dnes sa určite môžeme tešiť na skvelú exotickú večeru.

9

Deň 9

Dnes sa rozlúčime s našimi priateľskými hostiteľmi. Vrátime sa do usadlosti Mabul a pozrieme si remeslá miestnych ľudí. Dokonalým suvenírom pre vás môže byť nôž z kosti – skutočný dôkaz, že ste boli v dobe kamennej.

10

Deň 10

ASMAT

Ráno opustíme usadlosť Mabul a budeme pokračovať po rieke na našom člne. Po 2 hodinách opäť prejdeme ústím rieky Brazza. Prúd rieky bude silný, vďaka čomu bude naša cesta rýchlejšia. Krátko na to sa dostaneme do väčšej usadlosti Binam/Suator, kde nájdeme malý kiosk nachádzajúci sa na hornom úseku toku rieky Siret. Tu dotankujeme a naobedujeme sa v malom bufete. Po obede pôjdeme do usadlosti Wowi, typickej pre oblasť Citak, priamo pri ústí mohutnej a silnej rieky Wildemann. Je to zároveň domov nášho prievozníka. Vedľa jeho domu si postavíme stany a jeho kuchyňu využijeme ako miesto na večeru. Krátka prechádzka po usadlosti vám objasní, ako si tu ľudia žijú každý deň.

11

Deň 11

Celý dnešný deň strávime na člne, až kým neprídeme do usadlosti KAIMO, prvej typickej usadlosti oblasti Asmat. Naše stany a kuchyňu postavíme vo vnútri tradičného domčeka (Jeu). Noc strávime v tomto úžasnom domčeku vedľa ohniska. Bude to výnimočný zážitok.

12

Deň 12

Pokračujeme do dediny WARSE, veľká dedina oblasti Asmat s očarujúcimi domčekmi na stromoch. Na ceste sa zastavíme v známej usadlosti Amboreb. Známa je predovšetkým tradičným umením a remeslami. Krátko po príchode a privítaní miestni obyvatelia prinesú do domčeka svoje poklady. Často tu môžeme nájsť neobvyklé, ale bezcenné artefakty, ktoré nenájdete v žiadnom obchode so suvenírmi. Po obede pokračujeme do dediny WARSE (2 hodiny). Tu si postavíme stany v jednom z troch miestnych veľkých domov. Všetky tri domy sú veľmi zaujímavé a každý návštevník by ich určite mal navštíviť.

13

Deň 13

Skoro ráno prejdeme cez úzky riečny kanál až k mangrovovému lesu. Je to úžasná cesta, pretože čln sa bude doslova brodiť cez hustú džungľu. Už o 10. ráno sa dostaneme do hlavného mesta oblasti Asmat, Agats, kde sa ubytujeme v hoteli Anggrek – malý, čistý, útulný a tichý hotel. Ako aj všetky ostatné budovy v tomto meste, aj hotel Anggrek je postavený na drevených koloch. Popoludní navštívime veľmi zaujímavé múzeum mesta Asmat, v ktorom nájdeme veľkú zbierku výnimočných artefaktov z tejto oblasti. Zbierka poskytuje veľmi poučný pohľad na rôzne kultúry oblasti Asmat a štýly remesiel. Agats je mesto bez áut, a počas prechádzky po centre mestečka budete určite prekvapení, koľko ľudí tu vlastne žije.

14

Deň 14

Skoro ráno je pripravený transfer člnom na letisko Ewer, odkiaľ budeme letieť lietadlom do mesta Timika. Let bude trvať asi 45 minút a lietadlo bude typom podobné lietadlu Cessna Caravan. Po prílete do mesta Timika nás čaká priamy transfer do hotela Komoro Tame, kde strávime popoludnie s možnosťou využitia bazéna. K dispozícii budete mať osviežujúce nápoje a večeru v hoteli.

15

Deň 15

RAJA AMPAT

Ráno sa rozlúčime s našimi pomocníkmi z Wamena, ktorí budú musieť odletieť späť cez Jayapura do Wamena. Nasleduje transfer na letisko Timika a let do mesta Sorong. Po prílete do mesta Sorong nasadneme na trajekt do mesta Wasai, odkiaľ budeme pokračovať motorovým člnom do Raja Ampat Dive Lodge. Predpokladaný príchod je niekedy v popoludňajších hodinách.

16

Deň 16

Po raňajkách sa začne naša cesta motorovým člnom. V Kabui uvidíte skupinku koralových ostrovov rôznych veľkostí. Prejdeme popri zátoke a spoločne si vychutnáme krásu koralových ostrovov v priezračne čistej vode. Pri odlive môžete navštíviť Pasir Timbul pre šnorchlovanie alebo fotenie. Potom pôjdeme do mestečka Kabui. V rezorte si vychutnáme raňajky a večeru. Obed si doprajeme počas cesty.

17

Deň 17

Ostrov Penemu alebo Pianemo vyzerá ako Wayag, ale je o niečo menší. Dnešný výlet začneme po raňajkách. Vezmite si pevnejšie topánky, pretože sa budeme šplhať na horu cez strmé a ostré koralové skaly po dobu asi 20 minút, až kým sa nedostaneme na vrchol. Neskôr navštívime dedinu Arborek a pozrieme sa na život miestnych obyvateľov, prípadne si môžete kúpiť remeselné výrobky. Počas výletu dostanete obed. Raňajky a večeru si vychutnáte v rezorte.

18

Deň 18

Po skorých raňajkách nasleduje transfer do Sorong motorovým člnom a príchod na letisko, z ktorého odlietame do Denpasar cez Makassar. Príchod do Denpasar je plánovaný na 9:00 a nasleduje transfer do hotela Ida.

19

Deň 19

Samostatný letiskový transfer pre návrta domov

V cene je zahrnuté:

Lety spoločnosti Garuda Indonesia na území Indonézie (Denpasar – Jayapura / Timika – Sorong / Sorong – Denpasar /Bali)

Lety spoločnosti Trigana Air na území Papuy (Jayapura – Wamena / Wamena – Dekai)

Súkromný let pre celú skupinu (Ewer – Timika)

Lety pre pomocný personál (Timika – Jayapura – Wamena)

Medzinárodný sprievodca (nemecky a anglicky hovoriaci)

Pomocný personál z Wamena (kuchár, atď.)

Motorový čln s personálom pre celú skupinu

Plná penzia (na Bali iba raňajky)

Program podľa itinerára

Cestovné povolenie (Surat Jalan)

Výbava (stany, potreby na varenie, atď. / BEZ spacích vakov / karimatiek)

Transfery na území Papuy

2 noci v hoteli Ida, Kuta/Bali (+ raňajky)

3 noci v THE BALIEM VALLEY RESORT (plná penzia)

3 noci v Raja Ampat Dive Lodge, Raja Ampat

1 noc v hoteli Anggrek, Agats

1 noc v hoteli Komoro Tame, Timika

V cene nie je zahrnuté:

Letenky pre medzinárodný let do Denpasaru/Bali(môžeme ho rezervovať podľa vašej požiadavky)

Letiskové poplatky

Spacie vaky, karimatky použité počas nocí v stanoch

Jedlo na Bali

Nápoje v hoteloch a reštauráciách

Osobné výdavky počas cesty

Dôležité upozornenie:

– Cestovný pas musí byť pri dátume vstupu do Indonézie platný minimálne 6 mesiacov

– Na veľvyslanectve si overte, či potrebujete pri ceste do Indonézie víza. Ak áno, opýtajte sa aj na presný postup ich získania

– Pri vstupe do Papuy musí mať pri sebe každý návštevník krajiny kópiu cestovného pasu a dve fotografie cestovného pasu pre udelenie cestovného povolenia

– Po potvrdení rezervácie vám pošleme zoznam vecí a vybavenia, ktoré je potrebné si so sebou zobrať.

Korowai
Korowai

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating