Omán
Krajina
1/5
Náročnosť
27.12.2020 – 4.1.2021
Termín
9 dní
Trvanie

Poďte si s nami vychutnať príchod nového roka a deň plný silvestrovského bláznovstva len v malej skupinke ľudí, tiav a beduínov. Omán je úžasnou krajinou, užijeme si romantiku absolútneho ticha a hviezdnu oblohu ako za dávnych čias v púštnom karavane uprostred monumentálnych piesočných dún a stihneme spoznať aj pamätihodnosti Ománu. Ten je podmanivou zmesou žijúcich tradícií modernej arabskej krajiny. Cudzinec sa tu cíti ako vítaný hosť, ktorému sa nikto nevnucuje, ale zároveň s ním každý rád prehodí pár slov. Príjemným prekvapením pre návštevníka je neuveriteľná čistota a vzorná starostlivosti o kultúrne pamiatky i prírodné dedičstvo

1-2

Deň 1-2

Letecký presun Praha – Maskat. Prehliadka Maskatu: sultánov palác Al Alam, vyhliadka na portugalskej pevnosti Merano a Jalali, Veľká mešita sultána Qaboos (vrátane interiérov). Oceňovaný Royal Opera House postavený v štýle modernej ománskej architektúry, múzeum Bait Al Báránd. Prechádzka po promenáde “Corniche” až na najstarší arabský trh, tzv. suk Muttrah, v rovnomennej štvrti, ktorá vyniká pôvodnou architektúrou vrátane zachovalého a doteraz obývaného okrsku Soor al Lawatia s odlišnou architektúrou.

3

Deň 3

Celodenný výlet na šnorchlovanie do oblasti Bandar Khairan v Indickom oceáne – doteraz komerčne nie príliš objavená lokalita s bohatým podmorským životom (veľké húfy rýb, raje, korytnačky, delfíny, leopardie žraloky, morské koraly atď.)

4

Deň 4

Monumentálna hlinené pevnosti: pevnosť Rustaq z 13. storočia, pevnosti Nakhal, návrat do Maskatu.

5

Deň 5

Nizwa – bývalé hlavné mesto obklopené plumériami, od pobrežia chránené mohutným pohorím Al Hajar: interiéry pevnosti zo 17. storočia, bezpochyby najkrajšia horská dedina postavená z nepálenej hliny Misfat Al Abriyeen, kde domy akoby vystupujú zo skál (domy tzv. “Jemenského typu”). Vyhliadka pri západe slnka na hlinenú dedinu Al Hamra. Na všetkých spomínaných miestach uvidíte zavlažovacie systémy, tzv. afláže, ktorých je v Ománe viac ako 3000 stále funkčných. Malebný palác Jabrin zo 17. storočia, bývalé centrum vzdelanosti. Pevnosť Bahla, ktorej pôvod siaha až do 5. storočia pr. Kr. a je v súčasnej dobe novo zrekonštruovaná.

6-7

Deň 6-7

Návšteva starobylého obchodného mesta Al Munisifeh, z čias kedy Ománci vládli Zanzibaru (spoločné architektonické prvky), Vádí Bani Khalid – malebné horské údolia v pohorí al Hajar s priezračnými, sladkovodnými bazénikmi, možnosť kúpania sa. Púšť Wahiba Sands s vysokými piesočnými dunami Saharského typu, výlet terénnymi autami 4×4, ústrety západu slnka na dunách. Silvestrovská noc na púšti, fakultatívna okružná cesta na ťave.

7

Deň 7

Odchod na pobrežie, noc pri pláži.

8-9

Deň 8-9

Návrat do Maskatu, cestou mesto Súr – údajné rodisko námorníka Sindibáda. Fakultatívny výlet za manufaktúrou na výrobu tradičných plachetníc dhow. Zaujímavý Bimmah sinkhole (sifón), možnosť posledných nákupov na trhu Muttrah. Letecký návrat späť do Prahy.

V cene zahrnuté:

Sprievodca CK a miestni sprievodcovia podľa potreby, letenka vr. všetkých poplatkov Praha – Maskat – Praha, doprava mini busom a 4×4 terénnymi autami, ubytovanie s raňajkami: 5 x hotel *** / **** (pešo dostupná pekná pláž), 2 x nocľah v zapožičaním stane (klasická kupola), v púšti plná penzia , pri mori 1 x piknikový obed, vybavenie na šnorchlovanie, vstupné podľa programu, informačné materiály.

V cene nieje zahrnuté:

Ománske vízum- cca 47 € (elektronické vízum).

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating