Mjanmar/Barma
Krajina
2/5
Náročnosť
31.1.2021 – 16.2.2021
Termín
15+
Vek

Ide o úplne jedinečnú, dobrodružnú cestu do veľmi málo navštevovanej časti Barmy – Mjanmarska, do Čjinského a Arakanského štátu, ktoré boli ešte v roku 2013 pre všetky turistiky úplne uzavreté.

Začneme tradične: prehliadkou Yangonu a Baganu, dvoch miest oslávených svojou krásou aj v ďalekej krajine. Prejdeme sa cez rieku Iravádí a začneme objavovať úplne iné Mjanmarsko – krajinu, ktorá sa pomaly osmeľuje k vítaniu prvých turistov. Prvú časť našej expozície strávime v Arakánskom pohorí, ktoré predstavuje výbežky Himaláje. V jeho srdci leží národný park Mat Na Tang, odľahlá časť krajiny s tropickými lesy, divokými vtáctvami a rododendronovými hájmi v oblasti najvyšších hôr Mt. Victoria. Odtiaľto cez myanmarský vidiek postupne klesáme až k pobrežiu Bengálskeho zálivu, kde si v posledných dňoch našej dovolenky užijeme oddelený oddych na bielych odľahlých plážach.

Pripravte sa na to, že v mnohých dedinách, ktorými prejdeme, budeme jedni z prvých cudzincov. Tomu zodpovedá aj veľmi nízky štandard kvality ubytovanie predovšetkým vo vidieckych oblastiach. Ten však vynahrádza výborná kuchyňa plná zeleniny, tropického ovocia, rýb a morských plodov a tiež priateľská otvorenosť miestnych obyvateľov.

1-2

Deň 1-2

Letecký presun Praha-Yangon (Rangún) s prestupom v Dubaji. Transfer do hotela a podvečernou prechádzkou živým koloniálnym centrom v okolí pagody Sule.

3

Deň 3

Skoro ráno letecky do Baganu (Paganu) – centrum starobylého Puganského kráľa. Zostavenie bicyklov a prvé vychádzky po cestách medzi tisíckami starých tajných stupňov a pagodov. Pozorovanie západajúceho slnka z terasy niektorých z chrámov (0-30 km).

4-5

Deň 4-5

Opustíme Bagan a plavbou cez životodarný prietok Iravádí sa vydáme na cestu do odľahlého a najmenej prístupného barmského štátu Čin; nížinou po ruských cestách lemovaných polov s chilli papričkami a ryžou, z ktorých zvyčajne vystupujú zlaté stĺpy vidieckych kláštorov (prvé deň: 77 km / 700 m, druhý deň: 50 km / 1000 m).

6-8

Deň 6-8

Trojdenný prejazd unikátnym národným parkom Nat Ma Taung: izolované horské dediny Khanpetlet a Mindat, ženy s potetovanými tvárami, mierny výstup / výlet na vrchol Mt. Victoria (3034 m, pre turistiku otvorená od r. 2013). Horské borovicové lesy kombinované s dažďovým pralesom, gigantické stromové rododendrony, kvetnaté lúky, raj pre ornitológiu a nádherné výhľady z vrcholových častí mohutnej hory (150 km / 4050 m / 3 dni).

9-10

Deň 9-10

Zjazdíme z hôr späť do hornej nížiny rieky Iravádí. Zapadnuté dedinky Saw a Kazoonma (80 km / 1020 m) žijú po stáročia rovnakým životom. Prechádzanie minibusom (130 km) do pulzujúceho pútnického miesta Shwe Settaw Pagoda na brehu rieky Mann – podľa legendy tu Buddha nechal odtlačky oboch nožičiek, na ktorých mieste vznikli svätyne, kam každoročne prichádzajú pútnici z celej zeme. Prejazd poľnohospodárskou krajinou do Padanu (26 km / 300 m).

11

Deň 11

Minibus (38 km) z doliny do horského sedla vo výške 1200 m. Odtiaľ na bicykli úzkou vlnitou hrebeňovou cestou s majestátnymi výhľadmi na okolité hory, ktoré sa nachádzajú v pralese, prelínajú hranice do Arakanského štátu. Dojazd do Ann, horskej dediny na brehu rieky, cestou výhľady na tropické pralesy a bambusové lesy (70 km / 1400 m).

12-14

Deň 12-14

Tri dni pohodovej cyklistiky v úrodnej nížine pobrežnej oblasti Arakanského štátu. Po zapadnutých cestách s malebným vidiekom, ryžovými poliami, palmovými hájmi a melónovými plantážami, usmievajúcimi dedinčanmi, miestnymi tradičnými tržnicami, kláštormi s procesmi Buddhových nasledovníkov. Bývalé koloniálne mestečko Thandwe, dojazd k Bengalskému zálivu (230 km / prevýšenie2650 m / 3 dni).

15

Deň 15

Voľný deň na Ngapali Beach – biele pláže a kúpele v teplých vodách Bengálskeho zálivu, alternatívne prechádzka cez ospalú rybársku dedinu, ktorá sa len pripravuje na prenasledovanie turistov. Zbalenie bicyklov, nákupy suvenírov, kuchynské oceánske špeciality a príprava na návrat domov.

16-17

Deň 16-17

Vnútroštátny prelet Ngapali-Yangon a prehliadka toho, čo sme nedosiahli prvý deň: Najsvätejší buddhistický stánok v zemi – zlatá pagoda Shwedagon. Možnosť návštevy trhu Bogyoke Aung San – úžasné panoptikum myanmarského života, neskoro v noci letecky Yangon-Praha.

V cene je zahrnuté:

sprievodca CK

spiatočná letenka vr. všetkých poplatkov Praha-Yangon-Praha

dva vnútroštátne prelety Yangon-Bagan a Ngapali-Yangon

všetky transfery a transport batožiny počas celého programu

preplávanie lodou cez rieku Iravádí

14 x turistické alebo miestne hotely s raňajkami (niekde je ubytovanie veľmi skromné), 1 x večera na horskej chate v NP Nat Ma Taung, vstupné do NP Nat Ma Taung.

V cene nie je zahrnuté (platí sa na mieste):

mjanmarské vízum: 47€

vstupné do niektorých pamiatkových objektov, najmä: archeologický areál Bagan (asi 20 USD), Shwedagon Pagoda (asi 10 USD).

Dodatočné informácie:

Letenky:

Na tento zájazd zvyčajne lietame so spoločnosťou Emirates. Vo všetkých prípadoch sa bicykel prepravuje bez príplatku, ak sa vojdete do stanoveného váhového limitu (váhový limit bude upresnený po zakúpení leteniek).

Vnútroštátne lety sú operované malými lietadlami, ktorými nie je preprava bicyklov možná. Zatiaľ čo my z Yangonu do Baganu a z Ngapali do Yangonu poletíme, bicykle pôjdu (zabalené v škatuliach) po zemi. Samozrejme, aby sme mali potrebný komfort, adekvátne prostredie pre odpočinok i možnosti pre nerušené večerné posedenie a rozprávanie.

Ubytovanie:

Vo väčšine oblastí, ktorými budeme prechádzať, sú veľmi obmedzené možnosti ubytovania a je potrebné sa prispôsobiť miestnym skromným podmienkam. Všetky služby znamenajú kompromis medzi chceným a možným. Čím príťažlivejšie a turisticky neobjavenou krajinou budeme prechádzať, tým chudobnejšia infraštruktúra bude k dispozícii.

V turistických lokalitách (Yangon, Bagan, Ngapali, Kanpellet) budeme ubytovaní v hoteloch strednej triedy s ohľadom na možnosti bezpečného parkovania bicyklov. Izby sú väčšinou dvojlôžkové s vlastným sociálnym zariadením a teplou vodou.

Vo vidieckych oblastiach budeme nocovať v lokálnych hoteloch určených pre miestnych cestujúcich. Izby sú väčšinou 2 až 4 lôžkové, veľmi sporo zariadené, postele predstavujú drevené priečne s veľmi tenkým matracom. K dispozícii je turecké WC (zvyčajne 1 až 2 na celú skupinu) a kýblová sprcha so studenou vodou.

Pre zvýšenie komfortu a taktiež z hygienických dôvodov odporúčame vlastnú karimatku a stredne teplý spacák.

Vidiecke ubytovanie pôsobí veľmi skromne, umožní nám však mimoriadnu exkurziu do bežného života miestnych obyvateľov. Je možné, že počas programu dôjde aj na ubytovanie v kláštore.

V cene zájazdu sú zahrnuté všetky raňajky, niekedy ich dostaneme priamo v hoteli a niekedy si na raňajky zájdeme do najbližšej pouličnej jedálne. Ostatné stravovanie budeme riešiť individuálne. Možností máme dostatok každý deň, od rôznych vidieckych občerstvení až po trhovisko. Základom teplých jedál je ryža, ktorá sa dopĺňa rôznymi omáčkami, zeleninou, mäsom a pod. Na desiatu možno zakúpiť čerstvé banány, mango, melóny a iné tropické ovocie. Ceny sú veľmi priaznivé, v prepočte skôr nižšie než na Slovensku.

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating