Maroko
Krajina
2/5
Náročnosť
25.12.2020 – 5.1.2021
Termín
15+
Vek

Cieľom tejto našej ojedinelej výpravy je spoznať okrem najznámejších pamiatok aj niektoré miesta, ktoré sú inak ťažko dostupné a ležiace druhou stranou od tradičných turistických trás. Avšak, my sa zameriame hlavne na spoznanie prírody, života v púšti a na objavovanie stôp neolitického osídlenia. Preto sme sa rozhodli pre Maroko.

Navštívime oázy na Sahare – skutočné ostrovčeky zelene v mori piesku – a zastavíme sa aj v niekoľkých mestách a významných historických lokalitách, aké sú napríklad kráľovské mesto Marakéš, Ait Ben Haddou či filmármi obľúbené Ouarzazate. Točili sa tu napr. Alexander Veľký, Gladiátor, Asterix & Obelix i Trója. V záverečnej časti si užijeme aj krásy atlantického pobrežia, prímorských pohorí a ochutnáme rybie špeciality v opevnených prístavoch Essaouira a El Jadida.

1-2

Deň 1-2

Letecký presun Praha – Casablanka, prejazd do kráľovského mesta Marrákeš – podvečerná prechádzka a celodenná prehliadka rušnej metropoly na úpätí zasnežených hôr. Paláce, mediny, súky, ochutnávka miestnych špecialít na námestí Jemaa el Fna, čiže Námestie mŕtvych a mnoho ďalšieho.

3-4

Deň 3-4

V tento deň navštívime vysoký Atlas – prejazd cez sídlo Tizi’n TICHKA (2260 m), prehliadka významného Ksar (opevnená dedina) Ait Ben Haddou, púštne mesto Ouarzazates a zrekonštruovanú hradbu Taourirt. Prvý kontakt s púšťou, pustý masív Džebel Saghro, príchod do Zagory mesta z ktorého to majú ťavie karavany do Timbuktu „už len 52 dní”.

5

Deň 5

Zagora a údolie Draâ – rieka Draâ sa postupne stráca v púšti a pozdĺž nej sa vinie 200 km dlhá oáza s políčkami lemovaná stolovými horami. Návšteva niektorej z významných pamätihodností: Tamegroute, podzemné mesto bývalých otrokov, ktoré tvorí rad vzájomne prepojených Ksar, v ktorých je slávna knižnica koránu. Keramická dielňa, Amazraou so židovskou štvrťou, prespíme v púšti priamo pod najrozsiahlejšími dunami Maroka Chigaga.

6

Deň 6

Saharské cesty do púštneho mesta Foum Zguid, cestou prejazd cez vyschnuté jazero Iriki. Zastávka pri nálezisku fosílií, kaskády Tissint. Príchod do oázy Tata.

7

Deň 7

Antiatlas – púštne pohorie, ktoré na jar žiari farbami a kvetmi, cesta horskou vyhliadkovou cestou, miestami lemovanou mandlovými sadmi do mesta Tafraoute, schúleného pod skalnými štítmi.

8-9

Deň 8-9

Atlantické pobrežie – cesta najzápadnejšími svahmi Atlasu do opevneného mesta Essaouira, centrá truhlárskeho a rezbárskeho remesla: hradby, trhovisko, prístav, čerstvé rybie špeciality. Fakultatívna návšteva nefalšovaného Hammamat, čiže tradičných tureckých kúpeľov so saunou.

10

Deň 10

Odchod na sever pozdĺž pobrežia lemovaného vtáčími hniezdami, mokradmi, plážami, útesmi, ústiami riek tečúcich z Atlasu a rybárskymi dedinami. Oualidia, príjemné letovisko na brehu Atlantiku.

11-12

Deň 11-12

El Jadida – príjemné mesto s pôsobivou Medínou je jedným z najlepšie zachovaných príkladov portugalskej vojenskej architektúry. Casablanka, dojazd do mesta, mešita Hassana II., prehliadka najväčšej marockej mešity stojacej na brehu Atlantiku. Letecký presun späť do Prahy.

V cene zahrnuté:

sprievodca CK a miestni sprievodcovia

spiat. letenka vr. všetkých poplatkov Praha-Casablanka-Praha

doprava mikrobusom, v púšti výlet terénnymi autami

10 x hotel, dvojlôžková izba s príslušenstvom, 1 x loggia na púšti, 8 x raňajky, 1 x večera na púšti, informačné materiály.

Poznámka k ubytovaniu: hotely sú prevažne turistická stredná kategória s ohľadom na možnosti v danej lokalite, v púštnych oblastiach rozkolísaná úroveň.

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating