JAR
Krajina
3/5
Náročnosť
9.11. – 24.11.2020, 9.11. – 26.11.2020
Termín
15+
Vek

Nádherné cyklistické putovanie po južnej Afrike ponúka mnoho vecí, ktoré máme radi, a ktoré na našich dovolenkách často vyhľadávame. Juhoafričania sú k turistom veľmi milý a znesú nám modré z neba, čo v tejto destinácii najčastejšie zazrieť na vynikajúcich svetoznámych vín z oblasti Stellenbosch či Franshoek alebo rôznorodých pokrmov pripravených z čerstvých rýb a morských plodov.

Na rojkov, romantické duše a dobrodruhov tu čaká toľko splnených prianí: noc pod južným krížom, divoké pobrežie Atlantiku aj biele pláže Indického oceánu, bosé nohy, ktoré spočinú na myse Dobrej nádeje – symbolu všetkých moreplavcov, prípitok na najjužnejšom bode afrického kontinentu – Strelkový mys, odpočinok pri zvuku pravej africkej savany, fotka s jednou z najznámejších hôr sveta v pozadí. A pre cyklistov? Oblasť Kapska patrí k tým najpopulárnejším destináciám všetkých rekreačných cyklistov. Miestny obyvatelia sú na cyklistov zvyknutý a radi ich tu vítajú. Vlnité prímorské cestičky aj cesty v prírodných rezerváciách vedú chránenou Kapskou kvetinovou oblasťou. Vynikajúca diverzita a hustota tunajšej flóry patrí k najlepším na celom svete. A aby toho nebolo málo, budeme mať cestou veľa príležitostí pozorovať divoké zvieratá – tučniaky, tulene, veľryby, ale aj pštrosy, antilopy a iné.

1-2

Deň 1-2

Letecký presun Praha – Kapské Mesto s nočným prestupom v Dubaji, transfer do unikátnej prírodnej rezervácie De Hoop a ubytovanie priamo vnútri rezervácie na 2 noci, zostavenie bicyklov.
3

Deň 3

Úvodná cyklistická vychádzka v prímorskej rezervácii De Hoop: biele piesočné duny na brehu Atlantiku, veľryby, antilopy, rôzne druhy vtáctva a vzácna flóra.
4

Deň 4

Na bicykli sa prejdeme do 200 rokov starej rybárskej dedinky Kassiesbaai so zachovanými bielymi domčekmi so slamenými strechami. Veľkolepá jaskyňa Waenhuiskrans, ktorú možno navštíviť len pri odlive, ďalej do Arniston osady, ktorá nesie meno po jednej z mnohých lodí, ktoré na tunajších divokých pobrežných útesoch prezývaných “Pohrebisko lodí” stroskotali (70 km). Podvečerný kúpeľ v Indickom oceáne.
5

Deň 5

Po cestách vedúcich medzi unikátnou juhoafrickou kvetinou fynbos prídeme až na najjužnejší bod afrického kontinentu Strelkový mys – miesto, kde si Atlantický oceán podáva ruku s Indickým. Vyhliadka z majáka a prehliadka múzea s najslávnejšími majákmi sveta. Pre otužilcov aj kúpeľ na piesočných plážach a pre všetkých výber z lahodných morských pokrmov všetkých chutí a farieb (60 km).
6

Deň 6

Cez NP Cape Agulhas po štrkových cestách až do Elimu – pitoresknú dedinky založenú v 1. pol. 19. stor. Moravskými bratmi, kde budeme mať pocit, že sme sa na chvíľu ocitli na Morave. Dedinou dominuje kostol a náves obklopený bielymi domčekmi so slamenými strechami, juhoafrickým vidiekom pokračujeme späť k Atlantiku až do Pearly Beach (69 km).
7

Deň 7

Tento deň venujeme veľrybám a veľkým bielym žralokom. Pozdĺž pobrežia cez Gaansbaai, kde si odvážni môžu vyskúšať kontroverzné potápanie v klietke za žralokom bielym, pokračovať budeme do asi najznámejšej rybárskej dediny sveta Hermanus, kde môžeme vďaka unikátnej polohe na brehu zálivu Walker Bay z útesov pozorovať veľryby južné a keporkakov, ktorí každoročne využívajú bezpečie zálivu pre rodenie mláďat (65 km).
8

Deň 8

Celé dopoludnie prebieha pozorovanie veľrýb a prípadne i návšteva múzea lovu veľrýb, na popoludnie opúšťame na pár dní prímorské podnebie a krátka etapa nás zavedie na počiatok krajiny s vôňou vína, olív a levanduľa, do vinárskeho mestečka Botrivier (35 km).
9

Deň 9

Nádhernou poľnohospodárskou krajinou po prašných vedľajších cestách a ďalej cez priehradu Theewaterskloofdam a prírodnú rezerváciu Theewaters do ďalšej vinárskej oblasti Franschhoek, možnosť návštevy múzea hugenotov, zakladateľov tunajších viníc (40 km).
10

Deň 10

Transfer do najznámejšej vinárskej oblasti Stellenbosch: ochutnávanie miestnych vín, pre záujemcov cyklo-výlet do prírodnej rezervácie Jonkershoek (30 km). V podvečer návrat späť na pobrežie Atlantiku do Simon’s Town.
11-12

Deň 11-12

Úžasné 2 dni cyklistiky na Kapskom polostrove: pláž Boulder Beach a podvečerné pozorovanie tučniakov „okuliarových“ vracajúcich sa zo svojho lovu za potravou, monumentálne vyhliadky na obrovské vlny Atlantiku lámajúci sa o skaly a vrcholom bude postrach všetkých námorníkov – mys Dobrej nádeje (130 km / 2 dni ).
13-14

Deň 13-14

Dva dni v Kapskom Meste: NP Stolová hora – tento fenomenálny NP zaberá väčšinu Kapského polostrova a budeme mať dostatok času preskúmať všetky jeho zákutia. Na bicykli prejdeme po známej Chapmans Peak Drive do vnútra parku, vyjdeme lanovkou na Stolovú horu, symbol južnej Afriky, dvíhajúce sa z mora do výšky 1000 metrov, odkiaľ uvidíme nezabudnuteľnú panorámu, vyfotíme sa zo Signal Hill s panorámou Stolovej hory v pozadí, pozrieme si svetoznáme akvárium a dáme si morské plody a pohár vína v starom prístave Water Front.
15

Deň 15

Základná skupina: letecký návrat do Prahy (prílet o deň neskôr). V prípade predĺženia o safari prelet do Johannesburgu, požičanie áut a transfer do NP Kruger.
16-18

Deň 16-18

NP Kruger – najväčší a najslávnejší park JAR, ranné a večerné safari, pozorovanie zveri: nosorožce, slony, zebry, žirafy, mnoho druhov antilop, levy, leopardy, gepardy, hyeny a mnoho ďalších.

Letecký návrat do Prahy.

V cene je zahrnuté:

sprievodca a zároveň vodič sprievodného auta

letenka vr. všetkých poplatkov Praha – Kapské Mesto – Praha

všetky miestne transfery a sprievodné auto na batožinu

13 x ubytovanie, 13 x raňajky

vstupné do rezervácie De Hoop na 2 dni

 letenka Kapské Mesto – Johannesburg vr. prepravy bicykla

2x ubytovanie priamo v Národnom Parku

požičanie 8-miestneho auta na 3 dni vrátane paliva

vstupné do NP Kruger na 2 dni

Cena zájazdu zodpovedá letenke so spoločnosťou Emirates, ktorá zoberie bicykel bez príplatku, ak sa vojdete do limitu 30 kg.

V cene nie je zahrnuté:

úschovňa batožín (bicykla) na letisku v Johannesburgu

fakultatívne výlety (pozorovanie veľrýb, potápanie so žralokmi v klietke, pešie safari v NP Kruger, lanovka na Stolovú horu atď.)

vstupné do prírodnej rezervácie Jonkershoek (50 ZAR)

vstupné na Mys Dobrej nádeje.

Ubytovanie:

Ubytovaný budeme v rôznych typoch hotelov, penziónoch, chatách aj hosteloch, v 2 – 4 lôžkových izbách. Niekde budú raňajky súčasťou ubytovania, niekedy si na raňajky zájdeme do blízkeho mestečka. Ostatné stravovanie možno riešiť vždy cestou. Vo väčšine ubytovacích zariadeniach sú tiež možnosti pre vlastné varenie alebo grilovanie (riad, variče, chladničky, vonkajšie grily), čo je obľúbená činnosť Juhoafričanov na dovolenkách.

V NP Kruger je ubytovanie priamo v oplotených kempoch, ktoré spravuje správa NP. Strávime tu 2 noci a to buď v tzv. Safari stanoch (stany s pevnou podlahou vybavené posteľami a základným nábytkom) alebo v chatkách. Kúpeľne a kuchyňa sú spoločné. V kempoch sa nachádza reštaurácia a obchody so základnými potravinami.

bicyklom po JAR
bicyklom po JAR

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating