Filipíny
Krajina
2/5
Náročnosť
19.2.2021 – 7.3.2021
Termín
15+
Vek

Filipíny sú neskutočné množstvá niekoľkých tisícov ostrovov a ostrovčekov. Počas našej cyklistickej dovolenky navštívime šesť väčších a niekoľko menších z nich. Vybrali sme si prírodne aj charakterom rôznorodé tak, aby sme si užili mimoriadnej pestrosti tohto ostrovného štátu.

Čaká nás pokojná cyklistika malebnou tropickou a poľnohospodárskou krajinou, spoznáme život miestnych “večne rozosmiatych” obyvateľov, urobíme aj pár objavov medzi zvieratami. Navštívime niekoľko parkov, kde budeme pozorovať endemické druhy roztomilých opičiek a obrovské motýle. V mori si zblízka prezrieme delfíny alebo žraloky či veľryby, a pri šnorchlovaní si užijeme naozaj bohatý podvodný svet koralových útesov. Okrem bicyklov budú najpoužívanejšou súčasťou našej výbavy plavky. Takmer každý deň sa osviežime kúpeľom v teplom a priezračnom mori, ale aj v sladkovodných jazerách a vodopádoch. Navštívenú krajinu treba vnímať všetkými zmyslami, a preto sa ponoríme aj do skvelej lákavej miestnej kuchyne: ryby, chobotnice, krevety, pečené banány, veľa čerstvej zeleniny a ďalšie dobrôtky, ktoré môžeme zapíjať pivom a určite ochutnáme i výborný miestny trstinový rum. Nakupovanie aj bežný kontakt s miestnymi je veľmi jednoduché vďaka všadeprítomnej angličtine.

Každodenné etapy možno veľmi ľahko prispôsobiť cyklistom aj športovým nadšencom. Základná trasa vedie prevažne po betónových cestičkách s minimálnym prevýšením, ale aj terénny nadšenci si tu nájdu svoje cyklistické lahôdky. Niektoré fakultatívne cesty sú naplánované aj do hornatejšieho vnútrozemia.

1-2

Deň 1-2

Podvečerný odlet Praha-Cebu s prestupom v Soule, nočný prílet a zostavenie bicyklov. Prvé zoznámenie s Filipínami, nocľah v hlavnom meste ostrova s rovnakým názvom.

3

Deň 3

Prejazd bicyklami mestom – zastávka pri Magalhaesovom kríži a pri barokových katedrálach St. Nino s Jezuliatkom. Prvá z mnohých plavieb na ostrov Bohol. Popoludňajšia zahrievacia cesta šťavnato zelenou krajinou do vnútrozemia ostrova s ​​možnosťou návštevy motýlej záhrady (40 km / 540 m).

4

Deň 4

Celodenný prejazd cez ostrov Bohol: vyhliadka nad tzv. Čokoládovým horami s pokračovaním v rezervácii a chovnej stanici najmenších opičiek na svete – Nártoun, symbol ostrova Bohol. Zjazd k moru a cez most na “plážový” ostrovček Panglao, 2 noci v blízkosti živej pláže Alona (variant po pobreží: 74 km / 980 m, varianta vnútrozemím: 79 km / 770 m).

5

Deň 5

Bohatý program na ostrove Panglao: kúpanie sa na bielych plážach, fakultatívna možnosť dopoludňajšej plavby do podmorskej rezervácie pri ostrove Balicasag a úžasné šnorchlovanie (alebo potápanie) s možnosťou pozorovania morských korytnačiek alebo delfínov. Fakultatívny výlet na bicykli ku kvapľovej jaskyni Hinagdanan Cave so slanou a sladkou vodou (celkom 25 km). Večerné regenerácie vo víre spoločenského života na pobrežnej promenáde.

6

Deň 6

V tento deň pôjdeme vahadlovou lodičkou, tzv. Pumpboatem na čarovný ostrov Siquijor. Podľa aktuálnych prílivových podmienok pristátie priamo v zátoke pri hoteli alebo prejazd na bicykli pozdĺž mora. Ubytovanie na 2 noci v chránenej zátoke s možnosťou kúpania v mori podľa chuti (0-33 km / 0-200 m podľa prílivových podmienok).

7

Deň 7

Štedrý deň na Siquijor – cyklo-program podľa nálady a zdatnosti alebo celodenné kúpanie v mori. Návšteva travertínových vodopádov a kúpanie sa v nich, krasové jaskyne, záhrada s obrími motýľmi, návšteva šamana, prípadne dobytie vrcholu ostrova Malabahoc (628 m), prechádzka pozdĺž pláží alebo celého ostrova, kúpanie v mori (0-86 km podľa chuti; okruh vnútrozemím cez najvyšší vrchol 55 km / 1170 m).

8

Deň 8

Lenivé ráno na pláži a dopoludnia krátka cesta pozdĺž mora do prístavu, trajektom na ostrov Negros. Prehliadka univerzitného mestečka Dumaquette a krátka cesta do hotela. Ospalý podvečer pri hotelovom bazéne a naberanie síl na zajtrajší horskú cestu (32 + 11 km / 450 m).

9

Deň 9

Výjazd na bicykli alebo fakultatívne výlety na mopede vyhliadkovou horskou cestou až do NP Twin Lakes – k zatopenému kráteru vyhasnutej sopky s dvoma romantickými jazerami obklopenými pôvodnou tropickou džungľou (16 km / 950 m) – pešia vychádzka pralesom. Alternatívne na bicykli k termálnym prameňom Red Rock Hot Springs a vodopádom Pulanbato (okruh 30 km / 400 m). Zvyšok dňa odpočinok pri hotelovom bazéne.

10

Deň 10

Deň bez bicyklov: dopoludnia fakultatívny výlet trajektom na ostrov Cebu a šnorchlovanie so žralokom veľrybím (v prípade priaznivého počasia), alternatívne dopoludnie: odpočinok v hoteli. Na popoludnie prejazd autom do San Carlos – centra oblasti Negros Occidental: podvečerná prechádzka v meste – masáže, návšteva tržnice, zvezenie sa typickým filipínskym dopravným prostriedkom trojkolkou.

11

Deň 11

Okružný výlet vnútrozemskou pahorkatinou: nádherné výhľady na siluety sopečných hôr, najmä vulkán Kanlaon týčiaci sa do výšky 2456 m, typická terasovité ryžové políčka, pitoreskné dedinky (54 km / 1600 ms možnosťou sa previezť sa na kopec, čím sa celá etapa skráti na 38 km / 830 m).

12

Deň 12

Prejazd na sever ostrova: pozvoľna sa spúšťame z hôr, krajinu ryžových terás vystriedajú plantáže cukrovej trstiny a kokosové palmy. Nocšah v prístavnom mestečku Cadiz (71km/550m, cestu možno na želanie predĺžiť).

13

Deň 13

Skoro ráno na bicykli do prístavu a trajektom na maličký ostrovček Bantayan, ktorého najvyšší vrchol meria 60 m. Ubytovanie v plážových bungalovoch na tri záverečné noci (3 + 11 km pozdĺž mora).

14-15

Deň 14-15

Pohoda na tropickom ostrove Bantayan: leňošenie na rozprávkovo čistých plážach, kúpanie v teplom mori, návšteva kohútích zápasov alebo prechádzka na kajakoch medzi mangrovy. Fakultatívne výlety loďou na kúzelný “panenský” ostrov Virgin Island – šnorchlovanie na koralových útesoch, oslava Silvestra na pláži a posledná cyklotrasa po ostrove Bantayan.

16-17

Deň 16-17

Loďou na ostrov Cebu, autom do Cebu City, zbalenie bicyklov a nočný let cez Soul do Prahy.

V cene je zahrnuté:

sprievodca CK

letenka vr. všetkých poplatkov Praha-Cebu City-Praha

všetky trajekty a transfery

transport batožiny počas celého programu

14 x turistické hotely / loggie s raňajkami, informačné materiály, transport bicyklov lietadlom.

V cene nie je zahrnuté (platí sa na mieste):

Odletová taxa asi 750 PHP , čo zodpovedá cca 15€.

Letenky:

Cena zodpovedá letenke so spoločnosťou Korean Air, ktorá prepravuje bicykle bez príplatku, ak sa vojdete do stanoveného váhového limitu. Dlhšie čakanie v Soule je možné si spríjemniť prehliadkou Soule /Incheone, ktorú pre nás na vyžiadanie zorganizuje letecká spoločnosť.

Ubytovanie:

Štandardné ubytovanie zodpovedá filipínskym národným zvyklostiam – jednoznačne sú tu preferované páry, teda väčšina hotelov ponúka dvojlôžkovú izbu s jednou manželskou posteľou. Dvojlôžkové izby s dvoma oddelenými posteľami sú vo väčšine prípadov nahradené tzv. Rodinnými izbami, kde je jedna dvoj-posteľ a jedno alebo dve jedno-lôžko. Až na výnimky majú izby vlastné sociálne zariadenie, ventilátor pri strope, prípadne klimatizáciu (niekedy centrálnu) a čisté obliečky. Jednotlivé izby sa môžu líšiť veľkosťou, vybavením či výhľadom, a teda sa môže stať, že všetci klienti nemôžu bývať v rovnakom type izby.

Na Bohol v oblasti Carmen (2. noc) nebola po zemetrasení z roku 2012 ešte plne obnovená infraštruktúra, a preto je tu kvalita ubytovania nižšia (malá izba s kúpeľňou, kde nie je sprcha, ale iba tečúca voda z kohútika). Jedná sa len o 1 noc.

Povrch a profil:

Na bicykli prejdeme v základnej variante do 350 km s prevýšením 4000 m. Pre záujemcov je možné trasy predĺžiť až na 550 km. V priemere sa dĺžka denných etáp pohybuje okolo 45 km, 2x pôjdeme etapu v dĺžke 71 km, respektíve 75 km (prevažne z kopca).

Približne 90% trasy vedie po asfaltových cestách, ale pre záujemcov možno odporučiť aj vedľajšie terénejšie trasy (nutný vlastný navigačný prístroj alebo mobil s mapovými podkladmi). Pár úsekov mimo asfalt môže byť blatistých (v súčte asi 80 km), záleží na aktuálnom počasí.

Klíma:

Budeme sa pohybovať v náročnejších klimatických podmienkach, čaká nás prevažne vlhko a cez deň miestami aj horúco. Predpokladaná teplota je okolo 28 ° C-31 ° C cez deň a 23 ° C-25 ° C v noci. Počas dňa môže občasne aj spŕchnuť, najmä v prvej časti programu na ostrove Bohol (nie nadarmo sa mu hovorí večne zelený ostrov). Nejakú špeciálnu ochranu proti dažďu netreba (okrem napr. fotoaparátu).

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating