Papua
Krajina
4/5
Náročnosť
21.3.2021-4.3.2021
Termín
18+
Vek

Pri tomto fascinujúcom výlete navštívime osídlenia kmeňa Korowai s ich pôvodnými obydliami. Korowaii stále žijú ďaleko od civilizácie, hlboko v lese. Počas nášho turnusu prekonáme sektor Korowai, od Mabul na západe až po Yanirumah na východe. V lese strávime niekoľko dní okolo rieky Avium. Čím hlbšie vstúpime do sektora, tým viac vzdialení od civilizácie budú ľudia, s ktorými sa stretneme. Máme v pláne navštíviť niekoľko sídiel kmeňa Korowai a stráviť s nimi viac času, než zvyčajne väčšina návštevníkov.

Nomádi Korowai dodnes žijú tým najtradičnejším spôsobom života – v domčekoch na stromoch vo výške 40 metrov, skrytí hlboko v lesoch. Kmeň Korowai, jeden z pôvodných kmeňov z oblasti Papuy, a jeho návšteva, je skutočnou čerešničkou celej cesty. Títo ľudia žijú veľmi hlboko v lese, preto je potrebné k nim prejsť pešo. Je to fyzicky najnáročnejšia časť cesty.

Každodenný treking bude minimálne 5 hodín, je preto potrebná určitá úroveň zdatnosti a vytrvalosti. Neskôr v meste Wamena strávime niekoľko dní v oblasti fascinujúceho kmeňa Dani. Len pripomíname, že ide o pobyt v krajine Papua a nie časti Papua-Nová Guinea.

1

Deň 1

Prílet na Bali, do Denpasaru. Náš spolupracovník vás vyzdvihne na letisku a odvezie do nášho partnerského hotela Ida v Kute. Jedná sa o klasický hotel len 5 minút od pláže. Raňajky nasledujúci deň sú zahrnuté v cene.

2

Deň 2

Celý deň strávený na Bali. Okolo polnoci vás vyzdvihneme v hoteli a odvezieme vás na letisko na ďalší let do Jayapuru v Papue.

3

Deň 3

Denpasar – Jayapura – Dekai. Čas odchodu je okolo 01:50 ráno.

Ráno prícestujete do Jayapuru. Náš miestny spolupracovník Vám pomôže pri registrácii na let do Dekai, ktorý sa nachádza na hornom toku rieky Brazza (asi 35 minút letecky). Po príchode na miesto sa stretnete s vaším sprievodcom, navštívite miestny trh a spravíte si posledné nákupy pred cestou mimo civilizáciu. Po obede v miestnej reštaurácii pôjdete do prístavu. V prístave vás bude čakať motorový čln a posádka.

Potom je naplánovaná približne 2 hodinová plavba po prúde rieky, kým sa nedostaneme do dediny Patipi Dibawa. Tu postavíme náš prvý stanový tábor priamo pri rieke. Už tu budete vidieť čo vás čaká v najbližších dňoch: uvidíte a zažijete najčistejšie džungľové oblasti!

4

Deň 4

Ráno budú skoré raňajky ešte predtým, než budeme pokračovať plavbou po prúde rieky. Pri plavbe po rieke Brazza, prejdeme nádhernou lesnou krajinou. Vtáky, ktoré poznáte len z prírodopisných filmov sa budú objavovať okolo nás počas našej plavby. Okolo poludnia dorazíme do ústia rieky Siret. Po obednej prestávke sa vydáme na rieku Siret smerom ku Korowai osade MABUL. Keď budeme plávať proti prúdu, rieka Siret zmení svoju tvár; stane sa silnejšou, objavia sa pieskové banky, veľké kmene stromov, ktoré často blokujú časti cesty, bude možné pozorovať čoraz menej a menej lokálnych lodí. V závislosti od úrovne vody bude trvať dnešný výlet loďou okolo 8 hodín. Za najlepších okolností dorazíme do Mabul popoludní. Mabul je malá osada obyvateľov Korowai, ktorí boli opätovne usadení indonézskou vládou a požiadaní, aby opustili svoj kočovný životný štýl v lese a usadili sa. Túto osadu použijeme ako východiskový bod našej trekingovej expedície do Korowaiho koridoru. Po rozostavení našich stanov a kuchyne, začneme nábor našich nosičov pre ďalšie dni.

5

Deň 5

Po raňajkách sa stretneme s tímom našich sprievodcov. Už po pár metroch budeme v hustom lese, z ktorého neodídeme niekoľko nasledujúcich dní. V tento deň budeme potrebovať približne 5 hodín, až kým nedosiahneme našu prvú destináciu: fantastickú džungľovú osadu s niekoľkými stromovými obydliami. Tradične oblečený Korowai nás priateľsky privíta. Potom rozostavíme stany a znova sa utáboríme sa.

6

Deň 6

V tento deň budeme nasledovať niekoľko rodín Korowaiského kmeňa do ságového lesa. Tu uvidíte predstavenie úplne z iného sveta. Lesní kočovníci budú vykopávať veľkú ságovú palmu so svojimi kamennými náradiami a rozbíjať ságovú dreň. Ságová dreň, resp. drť je ďalej spracovávaná ženami, ktoré ju umývajú v primitívnych umývacích nádobách – zostrojených z listov a konárov. Čisté ságo je základným nápojom všetkých obyvateľov džungle. Nadšenci fotografovania na tento deň nikdy nezabudnú ! 🙂 V popoludňajších hodinách sa vrátime k stromovým domom, kde náš kuchár začne pripravovať našu ďalšiu večeru v džungli. Kuchyňa nás každý deň prekvapí novými exotickými dobrotami.

7

Deň 7

Zanecháme naše prvé osídlenie a začneme našu ďalšiu trekingovú expedíciu k rieke Avium. Nasledujúce dni plánujeme uskutočniť celodennú trekingovú expedíciu s trvaním v rozsahu 4-6 hodín. Po dvoch dňoch by sme mali dosiahnuť rieku Avium. Tu, v riečnom regióne nájdete mnoho sídel obyvateľov Korowai. Naše stanové tábory budú vždy postavené v jednom z týchto malých osád. S trochou šťastia nám Korowaii ukážu prvky ich každodenného života – ako opraviť stromový dom, alebo ako vytvoriť a používať luky a šípy. Alebo sa pridáme k nim na cestu do lesa, aby sme vyhľadali jedlo. Korowai sú praví poľovníci a zberači: za pár hodín sa ich siete plnia pavúkmi, larvami, kobylkami a inými exotickými zvieratami. Po piatich dňoch strávených v lese sa priblížime k oblasti Yanirumah.

8

Deň 8

Popoludní plánujeme prísť do oblasti Yanirumah. Táto bývalá misijná základňa bola prvým moderným sídlom v oblasti Korowai. Dnes je to ospalá dedina s malou pristávacou dráhou. Postavíme si stany pri rieke a dáme si zaslúžený kúpeľ.

9

Deň 9

Trasa Yanirumah – Wamena

Ráno pôjdeme na letisko a budeme čakať na naše charterové lietadlo. Tu sa rozlúčime s našimi nosičmi, ktorí sa vrátia k Mabulu. Ak bude dobré počasie, lietadlo by malo prísť okolo 10 hodiny ráno. Cesta do Wameny trvá približne 45 minút. Po príchode do mesta Wamena si dáme krátku zastávku na miestnom trhu a neskôr nás čaká transfer na letovisko The Baliem Valley Resort. Počas zvyšku dňa nie je žiadny program a večer sa trávi v rezorte.

10

Deň 10

Trekking South Baliem George

Ráno sa vyberieme do južného údolia Baliem okolo Wameny. Pri meste Sogogmo, necelé 2 míle za Kurimou, končí cesta. Toto je miesto, kde začne náš výlet. Najskôr prejdeme cez rieku Baliem po tradičnom visunutom mostíku. Pokračujeme v romantických osadách Dani s terasovitými poľami a divokými cukrovými hájmi. Počas túry si vychutnáme nádherný výhľad na rieku a úzke údolie. Okolo poludnia sa dostaneme na námestie Seinma, kde si dáme pripravený piknikový obed obklopení ohromujúcou scenériou. V tento deň bude veľa jedinečných príležitostí na fotografovanie. Neskoro popoludní sa vrátime do nášho rezortu.

11

Deň 11

Festival ošípaných

Tradičný jednodňový festival ošípaných v tradičnej dedinke, či už v areáli letoviska alebo v regióne Jiwika. Festivalu sa zúčastní veľa ľudí z kmeňa Dani v tradičnom oblečení a ozdobení. Takéto festivaly sú pravdepodobne najzaujímavejšou časťou cesty. Je ťažké popísať, čo je na týchto jedlách jedinečné; budete to musieť vidieť a zažiť každý sám. Obed bude piknikom, ktorý sa uskutoční v obci. Ak budete chcieť, môžete ochutnať jedlo z tradičnej zemskej jamy. Čerstvo uvarené bravčové a sladké zemiaky sú lahodné! Do strediska sa budeme vracať neskoro popoludní.

12

Deň 12

Ráno sa presunieme na letisko, kde bude odjazd do Jayapuru. Po príchode do Jayapuru, s priamou prehliadkou jazera Sentani, budete mať obed na ceste hneď vedľa jazera. Popoludní sa môžete ubytovať v hoteli Grand Allison “Travellers” v meste Sentani. Večera.

13

Deň 13

Ráno prejdete na letisko Jayapura a späť do Denpasaru na Bali. Transfer do hotela Ida. Zvyšok dňa nie je naplánovaný žiadny program.

14

Deň 14

Koniec turnusu a transfer na letisko v Denpasar. Možnosť predľženia pobytu na Bali.

Úroveň obtiažnosti ****


Cena zahŕňa:

Sprievodcu po nemecky a anglicky

Posádka na túru (kuchár atď.)

Letenky Garuda Indonesia (Denpasar – Jayapura – Denpasar)

Letenky Trigana Air (Jayapura – Dekai / Wamena – Jayapura)

Letový charter (Yanirumah – Wamena)

Motorová loď vrátane posádky pre celú skupinu

Stravovanie plná penzia (raňajky na Bali)

Program podľa popisu

Potrebné povolenia (Surat Jalan)

Vybavenie (stany, kuchynské vybavenie / okrem spacích vakov a/ alebo matracov)

Transfery

2x prenocovanie v hoteli Ida, Kuta, Bali

3x nocľah v stredisku Baliem Valley, Wamena

1 noc v hoteli Travellers, Sentani / Jayapur

ostatné noci v stanoch v prírode 🙂


Cena nezahŕňa:

Spací vak / spací matrac

Súkromné výdavky a nápoje v reštauráciách

Jedlo na Bali (mimo raňajok)

Medzinárodné lety do / z Denpasaru, Bali (je možné rezervovať na požiadanie)

Letiskové poplatky


Dôležité informácie:

– Maximálna batožina 15 kg nesmie byť prekročená (charterový let!).

– Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov ku dňu vstupu do Indonézie.

– Overte si, prosím na veľvyslanectve, či potrebujete víza pre Indonéziu

– Pri vstupe do Papuy musí každý návštevník priložiť kópiu pasu a dve cestovné pasové fotografie.

– Kontrolný zoznam toho, aké vybavenie si priniesť, vám odošleme hneď po potvrdení rezervácie.

papua

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating