Nepál
Krajina
4/5
Náročnosť
celoročne
Termín
18+
Vek

Tento trek je vhodný pre tých z vás, ktorí nemajú dostatok času na podrobné preskúmanie tohto regiónu. Ide teda o skrátenú verziu treku do základného tábora Mt. Everestu.

Trek na základný tábor Mt. Everest, najvyššieho vrchu na svete

  • Objavíme unikátnu kultúru Šerpov, mani steny, chortensy a modlitebné vlajočky
  • Očarujúce výhľady na majestátne Himaláje
  • Neskutočný prelet horským masívom do a z Lukly

Náš dôkladne navrhnutý itinerár s početnými možnosťami na oddych a načerpanie síl v Namche Bazaar a Dingboche vám poskytne možnosť objaviť a preskúmať Thamo a Chhukung Ri, čo je zároveň skvelá šanca pre aklimatizáciu. Pozvoľný výstup míňajúci tradičné dedinky Šerpov vám poskytne dostatok času na obdivovanie okolitej scenérie, fauny a flóry, ako aj početných kláštorov všade naokolo.

Naším cieľom je základný tábor Everest Base Camp na ľadovci Khumbu Glacier a možnosť zliezť Kala Patthar (5545m), vyhliadkové miesto považované za najlepšie miesto na svete, z ktorého sa vám podarí odfotiť najmajestátnejší vrch na svete.

1

Deň 1

Príchod a transfer do hotela

Prílet na letisko Tribhuwan International Airport v Kathmandu. Tradičné uvítanie naším zástupcom na letisku. Náš sprievodca vám poskytne stručné informácie o ďalšom programe. Večer je servírovaná typická nepálska večera.

2

Deň 2

Let do mesta Lukla (2,845m) & trek do Phakdingu

Užijete si neskutočný let z mesta Lukla do Kathmandu. Po príchode do Lukly sa stretnete s celým trekovým tímom. Po krátkej prestávke na osvieženie budete pokračovať v treku na sever do údolia Dudhkoshi, kde vás čaká zostup z malej plošiny do zalesneného údolia. Dnešný trek je veľmi ľahký a krátky. Hoci pri porovnaní s Kathmandu sa vám môže zdať náročnejší, je to iba vďaka rozdielu v nadmorskej výške. Po obede trekujeme znova na sever, smer Phakding. Trasa povedie popri niekoľkých prameňoch a na jej konci nás čaká Phakding (2650m). Strávime spolu prvú noc v typickom osídlení, odkiaľ sa vám naskytnú magické výhľady na okolitú scenériu.

3

Deň 3

Dnes sa vyberieme do Namche Bazaar pozdĺž obrábaných políčok a miestnych osídlení. Z Dudh Kosi povedie naša cesta na sever, budeme míňať jedinečné rododendronové lesy; jedle a magnólie, ktoré dorástli do nevídaných rozmerov. Prejdeme západnú vetvu rieky Bhote Kosi a začneme strmý výstup na Namche Bazaar. Namche je najväčšia dedina šerpov, ktorá sa nazýva aj „brána k Mount Everestu“. Táto dedina je takisto obchodným centrom oblasti a štandardne dosahuje vysokú prosperitu. Miestni obyvatelia z okolia sa stretávajú pri príležitosti konania sa týždenného bazáru a predávajú čerstvé výrobky a špeciality, jedinečný zážitok!

4

Deň 4

Aklimatizačný deň /objavujte Thamo alebo Synboche

Oddýchneme si v Namcha a preskúmame dedinky Thamo alebo Synboche. Využite tento deň na to, aby ste sa dôkladne pripravili na ďalšie dni, fyzicky aj psychicky. Tento deň je určený na aklimatizáciu. Odporúčame zostať aktívny dokonca aj v deň odpočinku, aby ste sa pripravili na blížiaci sa trekking.

5

Deň 5

Trek na Tengboche (3870m)

Trasa z Namche do Tengboche je neuveriteľná a nádherná – Dudh Kosi je hlboko pod vami a Thamserku, Kantega, Ama Dablam, Lhotse a Everest sa pomaly začínajú objavovať v diaľke. Táto nádherná prechádzka vás prevedie lesmi, rododendrónovými lesmi, uvidíte zaujímavé steny z mani kameňov, typické meditačné budovy nazvané „stupa“ a visuté mosty ponad rieku.

6

Deň 6

Trek na Dingboche (4410m)

Po raňajkách navštívime monumentálny kláštor Tengboche Monastery, Láma sa s nami podelí o príbehy s Yetim a ak to bude práve možné, pozrieme si aj modlitbu. Po tomto zážitku zostúpime k chate do Debuche. Po obede nás čaká ďalší trek, tentokrát do Dingboche, pripravte sa opäť na unikátnu nádheru, ktorá nás obklopí. Ide o jednu z najkrajších prechádzok týmto údolím na planéte. Prenocujeme v Dingboche.

7

Deň 7

Aklimatizačný deň/ objavovanie Chhukung Ri (5100m)

Opäť nás čaká aklimatizačný deň. Môžete ho využiť napríklad na výstup z Imja Khola na Chhukung alebo vrchol Nagarzhang, malé sezónne osídlenie, ktoré nám ponúkne nádherný výhľad na Island Peak, Lhotse, Ama Dablam a takisto bude možné vidieť aj špeciálne ľadové steny, ktoré lemujú priechod Amphu Lapcha. Pripravte sa na ďalšiu cestu, nezanedbajte prípravu. Fyzicky sa pripravte na adaptáciu na zmeny v klíme či prostredí. Odporúčame takisto byť aktívny i v tento deň, nakoľko to urýchli váš aklimatizačný proces, v porovnaní s tým, keď by ste zostali v nečinnosti.

8

Deň 8

Trek na Lobuche (4910m)

Výstup do základného tábora na Evereste pokračuje vysokohorskými lúkami a pasienkami až k moréne ľadovca Khumbu Glacier. Pripravte sa na strmé a pomerne náročné stúpanie k miestu s názvom Gorak Shep. Trek pokračujem smerom na Lobuche, kde sa vám naskytne priamy výhľad na Nuptse a západ slnka je tu priam neskutočný.

9

Deň 9

Trek na Gorakshep (5140m) a pokračovanie do základného tábora Everestu (5364m)

Vyššia nadmorská výška urobí z dnešného treku pomerne náročnú záležitosť. Veľmi náročný bude úsek z Lobuche do Gorak Shep, prejdete ľadovec Khumbu Glacier a cez ľadovec Changri Glacier sa dostaneme do Gorak Shep. Výhľady však budú stáť za tú námahu. Prenocovanie v základnom tábore Everest.

10

Deň 10

Výstup na Kala Patthar (5550m), aby sme videli východ slnka & trek do Pheriche(4240)

Predtým, ako dnes začneme trek, podrobíte sa kontrole, ktorá preverí vašu aktuálnu kondíciu. Ak budete v poriadku, čaká vás výstup na Kala Patthar. Užijete si skorý ranný trek na nádhernú vyhliadkovú plošinu v celom regióne Everest s panoramatickým výhľadom na Mt. Everest a Pomo-Ri. Kala Patthar je dôležitým bodom na južnom hrebeni Pumori. Výstup na Kala Patthar začína v Gorakshepe, pôvodnom základnom tábore pre výstup na Mt.Everest. Návrat do hotela pred raňajkami a trek do Pheriche.

11

Deň 11

Pheriche do Namche Bazar

Dnes prekonáme najväčší rozdiel v nadmorskej výške – 830 metrov. Počas treku z Pheriche do Namche Bazar budeme čeliť zopár skutočne náročným situáciám. Asi po 6-7 hodinách treku dosiahneme Namche Bazaar; počas tohto treku budeme mať šancu objaviť tie najkrajšie prírodné krásy, ktoré sa budú postupne pred nami objavovať. Načerpáme sily oddychom v hoteli a prenocujeme aj v hoteli v Namche Bazzar.

12

Deň 12

Z Namche do Lukla

Strmý zostup nás čaká na ceste do Dudh Kosi a trekujeme síce dlhšie, ale v ležérnom tempe až do mesta Lukla. Úspešný trek zavŕšime oslavou v miestnom tea house a budeme sa už len z diaľky pozerať na vrcholky, ktoré sme práve pokorili. Dnes je už čas rozlúčiť sa aj so svojimi novými priateľmi z treku.

13

Deň 13

Let späť do Kathmandu/Hotel

Let z Lukka do Kathmandu. Užite si nádherný panoramatický výhľad a strávte deň podľa svojich predstáv – historickými pamiatkami, objavovaním, túlaním sa uličkami, nákupmi alebo jednoducho si len užívajte sladké a zaslúžené ničnerobenie v jednej z početných reštaurácií alebo kaviarničiek.

14

Deň 14

Odchod

Váš posledný deň v Kathmandu je voľný deň, program záleží už len na vás. Veľa ľudí využíva možnosť nakupovať, zatiaľ čo iní nasávajú atmosféru tohto mesta a len tak sa nechajú unášať, kam ich kroky zavedú. Naši miestni sprievodcovia vám poradia tie najlepšie obchody v celej oblasti. A nastal čas zvolať: Do skorého videnia! Náš zástupca vás odprevadí až na letisko.

Čo je zahrnuté v cene:

Transfery z a na letisko v Kathmandu

Skúsený poistený a adekvátne vybavený anglicky hovoriaci sprievodca

Sprevádzaná prehliadka mesta a vstupné poplatky v Kathmandu

3 jedlá počas treku

Vnútroštátne lety a pozemná doprava zahrnutá v itinerári

Lety sprievodcu

Letisková daň

Dobré ubytovanie v štandardnom 3*- 4* hoteli v Kathmandu s raňajkami

Ubytovanie v Teahouse (typické pre Nepál) počas treku v 2-lôžkovej základnej izbe

Tims povolenie

Povolenie na vstup do národných parkov

Poistený a adekvátne vybavený porter/nosič v súlade s IPGG pravidlami

Výstupy na Kala Patar (5545m) a Chhikung Ri (5100m)

Aklimatizačný deň na oddych a prípravu v Namche a Dinboche

Trekking mimo hlavnej trasy do miestnej dediny Phortse – jednej z najtradičnejších šerpovských dedín v regióne Khumbu

Čo nie je zahrnuté v cene:

Cestovné poistenie

Víza do Nepálu

Prepitné pre sprievodcov a ostatných členov treku

Obed & večera v meste

Dodatočné náklady v prípade choroby, úrazu, urgentnej situácie a pod.

Dodatočné náklady v prípade zasiahnutia vyššej sily, zmeny letu či itineráru

Osobná spotreba a účet v bare

medzinárodná spiatočná letenka Viedeň-Kathmandu a späť

Mt. Evereste base camp

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating