Brazília
Krajina
3/5
Náročnosť
22.4.2020-10.5.2020
Termín
15+
Vek

Brazília a jej preslávené Rio de Janeiro, kde si vychutnáme kráľovský prídel brazílskeho temperamentu, samby, celosvetovo presláveného koktailu Caipirinha, prírodných krás a kultúry. Ale na bicykli? A prečo nie?

Naše brazílske putovanie mieri do oblasti Minas Gerais na východe Brazílie, ktorá vďaka svojmu bohatému kultúrnemu dedičstvu predstavuje jednu z najunikátnejších oblastí v celej krajine. Región prilákal v 18. storočí množstvo zlatokopov a práve zlatá horúčka a bohatstvo sa odráža na tunajších koloniálnych mestách s mnohými historickými unikátmi. Právom bolo niekoľko z nich zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Na bicykli prejdeme približne 650 km po tzv. Kráľovskej ceste (Estrada Real), ktorá pôvodne vznikla za účelom zvozu zlata a diamantov z vnútrozemia do prístavov na pobreží. Dnes sa z tejto cesty stala atraktívna cyklotrasa, ktorá láka na poznanie brazílskeho vidieka i koloniálnej histórie.

Svoju púť začneme v centre brazílskej zlatej horúčky – mestečku Ouro Preto (Čierne Zlato). Cez malebný brazílsky vidiek a krásnou prírodou sa budeme v pomalom tempe presúvať až do malebného prístavného mestečka Paraty ležiaceho v srdci smaragdového pobrežia Costa Verde.

1-2

Deň 1-2

Letecky Praha-Belo Horizonte, transfer do Cocais, zostavenie bicyklov a ubytovanie.

3-5

Deň 3-5

Po Diamantovom chodníku ukrajujeme prvé kilometre z Estrady Real: kávové plantáže, eukalyptové lesy a súkromné ​​farmy v podhorí divokého pohoria Caraça, malebné koloniálne mestečká Cocais, Santa Barbara a Santa Rita navždy spojené so zlatou horúčkou, ktorá tu vypukla v 18. storočí, 7000 rokov staré skalné maľby na archeologickom nálezisku Pedra Pintada s úžasným panoramatickým výhľadom do krajiny plnej hôr a vodopádov, Mariana – bývalé hlavné mesto provincie Minas Gerais a jeden z najväčších dodávateľov zlata Portugalskému kráľovstvu, Ouro Preto- prechádzka / vychádzka po tomto nespornom klenote koloniálnej architektúry s krivolakými uličkami a množstvom kostolov z obdobia zlatej horúčky, fakultatívna návšteva dnes už uzavretej bane na zlato Mina de Ouro da Passagem (120 km / 3700 m / 3 dni).

6-9

Deň 6-9

Po poľných cestách medzi starými koloniálnymi farmami a malými dedinkami pokračujeme južným smerom, trasa sa vyznačuje krásnou krajinou pohoria Sierra de Camapuã, Congonhas s bazilikou de Bom Jesus de Matosinhos a unikátnym sochárskym dielom Proroci od neobyčajného architekta Aleijadinha, Sao Bartolomeu – dedinka stratená v horách, odkiaľ sa nechce odchádzať, mestečka Prados a Veloso s početnými ateliérmi, umelcami a remeslami, dojazd do Tiradentes – biele domčeky ozdobené farebnými kvetmi a doplnené kulisou masívu Serra de São José právom priznali tomuto miestu prezývku najmalebnejšie mestečko celej Brazílie (250 km / 5700 m / 4 dni).

10-11

Deň 10-11

Cez São João del Rei, ktoré bolo v čase zlatej horúčky úhlavným súperom Tiradentes, mierime do oblasti priehrady Camargos – súčasť vodného systému riek Paraná a Rio Grande, krajina sa začína pomaly meniť, pribúda fariem, poľnohospodárskych polí, kávových a eukalyptových plantáží v oblasti São Sebastião da Vitória a ubúda divokej horskej krajiny, Carrancas a vodopády na Rio Capiveri (142 km / 1900 m / 2 dni).

12

Deň 12

Deň bez bicyklov: transfer cez kúpeľné mestečko Caxambu s termálnymi prameňmi do Pouso Alto.

13-15

Deň 13-15

Záverečné tri dni cyklistiky v oblasti pohoria Serra de Mantiqueira, cez priesmyk Passa Quatro (1180 m) zjazd do oblasti ryžových polí v okolí mesta Guaratinguetá, záverečná kráľovská etapa z Cunha – centra presláveného výrobou keramiky, cez priesmyk v horskom pásme Serra do Mar (1500 m), nekonečný zjazd Atlantickým dažďovým pralesom do Paraty na brehu Atlantického oceánu (212 km / 5350 m / 3 dni).

16

Deň 16

Voľný deň v prímorskom letovisku Paraty s nádhernou koloniálnou architektúrou z čias raného 18. storočia, prezývaného niekedy ako brazílske Benátky, fakultatívny lodný výlet na tropické ostrovy a relaxácie na jedných z najkrajších pláží sveta na pobreží Costa Verde.

17-19

Deň 17-19

Prejazd po nádhernom pobreží Costa Verde s mnohými zátokami, ostrovy a ostrovčeky do Rio de Janeiro, podvečerná prechádzka po preslávenej pláži Copacabana a vnímanie podmanivých rytmov samby pri poháriku tradičného brazílskeho koktejlu Caipirinha, ďalší deň je vyhradený na prehliadku mesta: fakultatívne: lanovkou na slávnu Cukrovú homoľu alebo výjazd na Corcovado – po dosiahnutí vrcholu sa pred nami otvorí panoramatický výhľad na Rio de Janeiro, ktorý si vychutnáme spoločne s najslávnejšou sochou Ježiša Krista, v podvečer odchod na letisko a ďalší deň prílet do Prahy.

V cene zahrnuté:

sprievodca

letenka vr. všetkých Praha -Belo Horizonte a Rio de Janeiro-Praha

všetky transfery a sprievodné vozidlo na batožinu

17 x miestne penzióny s raňajkami, informačné materiály.

V cene nezahrnuté (platí sa na mieste):

ostatná individuálna doprava v mestách

vstupné do pamiatkových objektov

strava (okrem raňajok, ktoré sú v cene zahrnuté)

nápoje

Povrch a profil:

Zájazd je určený len pre horské bicykle a dobre využijete aj odpružený. Povrch je z veľkej väčšiny tvorený prašnými až kamenitými cestami, v mestách je cesta dláždená. Profil je značne kopcovitý.

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating