Bhután
Krajina
1/5
Náročnosť
2.10.2020 – 17.10.2020, 25.4.2020-10.5.2020
Termín
16 dní
Trvanie

Bhutánske kráľovstvo nesie právom nádych tajomna a exkluzivity. Krajina vyznávajúca tradičné hodnoty sa snaží otvoriť turistike a zároveň uchrániť svoju kultúru aj prírodu pred negatívnymi dôsledkami cestovného ruchu. Cyklistické putovanie naprieč celým kráľovstvom je spôsob, ako Bhután spoznať v celej šírke a zároveň za sebou zanechať iba minimálnu stopu. Veď aj obľúbený, v poradí piaty bhutánsky kráľ Džigme Khesar Namgjel Wangčhug je nadšeným cyklistom.

Počas našej cyklo-výpravy uvidíme nielen najznámejšie turistické lákadlá západného Bhutánu, ale prejdeme si aj oveľa odľahlejšie a opustenejšie východné časti krajiny. Ako zlatá niť sa horami vinie chodník, ktorá prekonáva niekoľko sediel a údolia, aby cestovateľov doviedla cez celé bhutánske Himaláje až do indickej nížiny. Po ceste si prezrieme niekoľko najnavštevovanejších aj málo známych budhistických kláštorov, potešíme sa výhľadmi na zasnežené himalájske vrcholy a strávime príjemné chvíle medzi miestnymi obyvateľmi.

Miestny sprievodca k dispozícii počas celého zájazdu

Po celú dobu budeme mať miestneho anglicky hovoriaceho sprievodcu, ktorý nás bude zásobovať zaujímavosťami a historkami zo života obyčajného Bhutánu a tiež nám umožní vstup do všetkých kláštorov a pevností po ceste. Turistická infraštruktúra v krajine je na veľmi vysokej úrovni. Ak budeme zmorení cyklistikou, budeme mať možnosť relaxovať v zázemí kvalitných hotelov a reštaurácií. Preskúmajte s nami krajinu, ktorej kráľ meria “národné šťastie” ako hodnotu určujúcu spokojnosť obyvateľov. Vypravte sa s nami na túto bezpochyby najunikátnejšiu výpravu zo všetkých!

1-2

Deň 1-2

Let Praha-Dillí-Paro: prelet nad majestátnym hrebeňom Himalájí s viditeľnosťou všetkých osemtisícových vrcholov, vzrušujúce pristátie v “krajine hrmiaceho draka” na letisku v údolí Paro (2250 m), ubytovanie na dve noci a zostavenie bicyklov, podľa času príletu pešia prechádzka po starom meste: Ta dzong-Národné múzeum (v stredoveku strážna veža), pevnosť Rimpong dzong, kde sa natáčal Malý Budha.

3

Deň 3

Prvá aklimatizačná vychádzka prekrásnym údolím rieky Paro: na bicykli a následne pešo k významnému kláštoru “Tigrie hniezdo”, ktorý je doslova prilepený k žulovej skale vo výške 3100 m (35 km), cestou možnosť návštevy jedného z najstarších bhutánskych chrámov Kiche Lakhang, v podvečer prechádzka mestom.

4

Deň 4

Opúšťame Paro a cez sútok riek Paro a Thimpu mierime do najmenšieho ázijského hlavného mesta Thimpu, ktoré si aj dodnes zachovalo svoju vidiecku malebnosť, cestou zastávka pri malebnom Tamchog Lhakang (55 km), v podvečer vychádzka / prechádzka po Thimpu: k nezabudnuteľným zážitkom patrí návšteva kráľovského paláca Tašičho Dzong a tiež nedávno dostavané Budhove sochy Dordenma.

5

Deň 5

Na bicykli miernym stúpaním do sedla Dočula (3100 m) s výhľadmi na okolité sedem-tisícovky, ktorým vládne najvyššia bhutánska hora Gangkar Punsum (7497 m), 42km zjazd ku kláštoru plodnosti CIMI Lhakhang, v podvečer dojazd do zimného sídla najvyššieho opáta a niekdajšieho hlavného mesta Punakha (1200 m) a večerná prehliadka najväčšieho bhutánskeho budhistického kláštora Punakha Dzong (81 km) položeného tesne nad sútokom riek Mo Čchü (rieka Matka) a Pho Čchü (rieka Otec).

6

Deň 6

Stúpanie najskôr medzi ryžovými políčkami a potom husto zalesnenou krajinou okolo Wangdue – niekdajšej pevnosti, ktorá kopíruje strmý okraj pahorky vysoko nad riekou až do sedla Lawal (3300 m), nocľah v zapadnutom ľadovcovom údolí Phobdžikha (2900 m) v Čiernych horách – sem každoročne z Tibetu prilietajú vyviesť mladé tisíce chránených žeriavov čierno-krkých (72 km).

7

Deň 7

Ráno si prezrieme autentický kláštor Gangtey Gonpa s početnou komunitou mníchov, na bicykli prejdeme priesmyk Pelele (3400 m) a 65km zjazdom sa spustíme cestou vedúcou otvorenou vysokohorskou krajinou s rozkvitnutými alpskými lúkam až do Trongsa (78 km).

8

Deň 8

Trongsa (2100 m) – od vekov najdôležitejšia pevnosť v krajine chrániaca vstup do východnej časti Bhutánu nesúca meno Tá dzong zasvätená mýtickému hrdinovi Gesovi Langovi, priesmyk Yotungla (3400 m) a nekonečný zjazd do širokého údolia Jakar (68 km).

9

Deň 9

Odpočinkový deň v malebnom Džakare (2600 m) – správnom stredisku provincie Bumthang a domove jedného z veľkých budhistických učiteľov Pemalingpy, prechádzka alebo prechádzka po údolí, ktoré sa pýši početnými budhistickými svätyňami a stavbami, ale aj očarujúcou polohou uprostred borovicami porastených vrcholkov.

10-12

Deň 10-12

Zo stredného Bhutánu sa postupne presúvame na vzdialený a ťažko dostupný východ krajiny, cez tri 3500 m vysoké sedlá, z ktorých najvyššia je Thrumshingla – so svojimi 3980 m je to zároveň najvyššie cestné sedlo v Bhutáne, postupne prídeme až do Mongar, cesta, po ktorej ideme patrí k najkrajším v celých Himalájach: hlboké údolia porastené vysokou džungľou, z ktorej nám občas do cesty vyskočí opica, ďaleké výhľady zo sediel, nespočetné množstvo vodopádov, dedinky prilepené na strmých úbočiach.

13-14

Deň 13-14

Záverečné dva dni na bicykli, kedy prejdeme z hôr do nížiny: v rozprávkovom meste Trashigang (1200 m) sa rozlúčime s vysokým Himalájami, vystúpime do posledného priesmyku na našej trase – Kanglung (2500 m) a naše cyklistické putovanie zakončíme v Khalingu (140 km / 2 dni), ďalších 100 km na bhutánsko-indickú hranicu v Samdrupjongkharu sa prevezieme autobusom.

15-16

Deň 15-16

Prejazd hranice do Indie a transfer na letisko v Guváhátí, letecky cez Dillí do Prahy.

V cene zahrnuté:

letenka vrátane všetkých poplatkov a prepravy bicykla Praha-  Dillí-Paro / Guváhátí-Dillí-Praha

ubytovanie

plná penzia vr. pitnej vody v autobuse

sprievodný minibus s dostatočnou kapacitou pre prevážanie všetkých účastníkov ktorýkoľvek deň programu

všetky poplatky a vstupné v Bhutáne

informačné materiály

miestny anglicky hovoriaci sprievodca, český sprievodca pri skupine 6 a viac osôb

V cene nie je zahrnuté (platí sa na mieste):

indické elektronické turistické vízum – asi 82 ​​USD (platí si každý účastník sám pred odletom)

alkoholické aj nealkoholické nápoje (voda cez deň v autobuse je zadarmo)

prípadné vstupné do pamiatkových objektov v Dillí (pokiaľ nebudú nadväzujúce letové spojenia)

Doprava: Po celú dobu budeme mať k dispozícii sprievodný minibus s dostatočnou kapacitou pre prevezenie počas jednotlivých etáp. S týmto minibusom sa budeme cez deň niekoľkokrát stretávať, je možné si z neho kedykoľvek niečo vziať alebo naopak odložiť a tiež sa s ním previezť v akúkoľvek časť dňa.

Nocľahy a stravovanie: Ubytovaní budeme v kvalitných hoteloch minimálne 3 * štandardu, v niektorých miestach však aj 4 *. Po celú dobu budeme mať k dispozícii plnú penziu, zvyčajne bufet s výberom miestnych, ale aj európskych pokrmov. V hoteloch je wifi pripojenie.

Náročnosť: Na bicykli celkom prejdeme cca 750 km a nastúpame cca 10 tis. výškových metrov. Z 80% sú cesty asfaltové, zvyšných 20% je štrk a to vďaka prebiehajúcej rekonštrukcii niektorých ciest. Pri absolvovaní celého cyklistického programu je zájazd hodnotený obťažnosťou 3. Avšak obťažnosť si možno významne znížiť využitím sprievodného minibusu najmä v dlhých stúpaniach do sediel. Jeho kapacita je dostatočná. Odporúčame horský bicykel, však zájazd je možné s určitými výnimkami absolvovať aj na bicykli trekovom.

Klima: Pretože sa budeme pohybovať v nadmorských výškach takmer od nuly až po 4000 m, očakávajte veľké výkyvy počasia. Typické dennými teploty budú okolo 20 ° C, rána a večery sú chladné. Zrážky by mali byť minimálne.

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating