madeira

Madeira je ostrovom večnej jari a je rajom pre pešie túry

Ostrov MADEIRA nadchne predovšetkým vyznávačov aktívnej dovolenky, nie je to typický “kúpací” ostrov. Na svoje si tu prídu hlavne turisti, cyklisti, milovníci kajakovania a Yachtingu. S láskavým dovolením naších partnerov v ČR prinášame rozhovor o ostrove Madeira s dlhoročným sprievodcom, Ondřejom Brambusom.

Pre koho je Madeira najvhodnejšou destináciou?

Madeira bola v 19. storočí významným prázdninovým miestom anglických aristokratov. Luxusné vily umožňovali pokojný odpočinok aj pre tých najnáročnejších. V 20. storočí si ale obľúbili Madeiru aj “obyčajní ľudia” z rôznych kútov Európy. Posledných pár desaťročí bolo v znamení rozvoja aktívnej turistiky, čo prilákalo celý rad mladých, športovo založených ľudí.

V súčasnej dobe sa tak na Madeire stretávajú bohatí Angličania užívajúci si čaj o piatej s turistami v pohoriach. Výber aktivít je samozrejme rovnako tak pestrý, ako na iných ostrovoch v Atlantiku, ale v čom Madeira vyniká, je stovky kilometrov dlhá sieť značených turistických trás. Kto má rád chodenie (od ľahkých výletov po niekoľkodňové prechody) by si nemal nechať Madeiru rozhodne ujsť.

Ktorá časť roka je pre návštevu Madeiry najideálnejšia?

O Madeire sa hovorí, že je to ostrov večnej jari. Čo so sebou nesie prísľub tepla i dažďa. Ale aj počas roka sa teplota aj množstvo zrážok mení. Letné mesiace sú takmer bez dažďa s priemernými dennými teplotami až ku 30 ° C, kdežto v zimných mesiacoch môže vo vrcholových partiách aj padať sneh. Všeobecne si myslím, že na turistiku sú najlepšie jarné a jesenné mesiace, kedy je teplota akurát na chodenie a všetko je sviežejšie ako v lete. Z vlastnej skúsenosti ale môžem potvrdiť, že aj v zime dokáže Madeira príjemne potešiť.

Hodí sa sem letieť aj na Vianoce a Silvester?

Vianoce a Silvester na Madeire môžem rozhodne odporučiť. Ulice Funchalu sú vyzdobené tisíckami svetielok a človek môže nasávať atmosféru Vianoc aj v krátkych nohaviciach a tričku … prípadne s ľahkou mikinou. Zároveň silvestrovský ohňostroj patrí k jednému z najvyhlásenejších v Európe a stojí rozhodne za pozretie. Aj na Nový rok sa dá chodiť po najvyšších vrcholoch, len človek musí byť pripravený aj na zimné počasie.

Madeira nie je vyložene “kúpací ostrov”, kde by človek našiel dlhé piesočnaté pláže plné slnečníkov

Na kúpanie je samozrejme najlepšie obdobie od júna do septembra. Chcel by som len upozorniť, že Madeira nie je vyložene “kúpací ostrov”, kde by človek našiel dlhé piesočnaté pláže plné slnečníkov. Miest na kúpanie, je tu ale aj tak dosť. A to ako kamenisté pláže, tak aj pár piesočných. Komu by to nestačilo, môže zaskočiť na vedľajší ostrov Porto Santo, kde je 11km dlhá piesočná pláž.

Madeira ponúka aj veľa outdoorového vyžitia. Čo konkrétne odporúčate?

Ako som už hovoril, Madeira je vďaka stovkám kilometrov značených turistických trás rajom pre pešiu turistiku, ale aj vyznávači iných športov si prídu na svoje. Ja osobne strašne rád na Madeire behám. Cestičky pozdĺž levád umožňujú beh po rovine a hornaté vnútrozemie zase poriadne výbehy. Madeira je tiež rajom bikerov. Vyznávači ľahkej MTB turistiky asi budú sklamaní, ale nadšenie all-mountain / enduro jazdci budú v siedmom nebi. Medzi ďalšie aktivity by som zaradil canyoning, golf a yachting.

A čo prechod ostrova? Kto si na neho môže trúfnuť a koľko času je potrebné si naň vyhradiť?

Prechod ostrova z východu na západ pre mňa bol vždy veľkým snom, ale absencia jednej konkrétnej trasy mi znemožnila uskutočniť prechod hneď. Trvalo niekoľko rokov, počas ktorých som prebiehal tie najmenšie cestičky a študoval rôzne mapy, než sa mi podarilo vymyslieť trasu, ktorá nevedie takmer po ceste a prepája naprieč celý ostrov. Túto trasu prechádzam s klientmi vždy v októbri v rámci zájazdu “Prechod kvitnúcej Madeiry”. Skúsení turisti samozrejme môžu uskutočniť prechod aj sami (keď si vybavia povolenie na stanovanie), ale musia venovať dostatok času plánovaniu trasy. Celý prechod sa dá uskutočniť za týždeň, ale aj tí, čo majú 2 týždne času si môžu byť istí, že nepôjdu dvakrát po rovnakej trase.

Ak by som chcela ostrov spoznať nejako komplexne, bude mi stačiť 14 dní?

To rozhodne áno, Madeira má 55 na 22 km a s pomocou auta sa dá celkom dôkladne preskúmať za týždeň až desať dní. Za túto dobu človek stihne preskúmať suché útesy na východe, vavrínový prales, levády, strmú vrcholovú oblasť, náhornú plošinu Paul da Serra, hlavné mesto Funchal aj ďalšie malebné mestečká. Kto ale má viac času, určite sa nudiť nebude … Na Madeire sa dá uskutočniť viac ako 50 rôznych jednodenných výletov.

Ako je to na Madeire s cenami, či už za ubytovanie, služby alebo stravovanie?

Madeira je súčasťou Portugalska a je teda v Európskej únii. Ceny sú porovnateľné s pevninským Portugalskom. Kto cestuje do západnej Európy, bude príjemne prekvapený. Kafe od 80 centov, veľké pivo od 2,50 eur. V reštaurácii sa človek dobre naje už od 10 eur. Ceny ubytovania a dopravy sú tiež porovnateľné s cenami na kontinentálnom Portugalsku či na iných ostrovoch Makronézie.

Aké miesta si rozhodne pri prvej návšteve nenechať ujsť?

Skôr než konkrétne miesta, príde mi dôležité, aby človek navštívil “všetky kúty” ostrova. Človek by sa mal rozhodne vypraviť na najvýchodnejšej cíp ostrova – polostrov Sao Lourenco, určite by mal navštíviť vavrínový prales a prejsť sa pozdĺž levád. Tie sú podľa môjho najlepšie na severnej strane ostrova. Zdatnejší chodci by si rozhodne nemali nechať ujsť prechod vrcholovej oblasti z Pico do Arieiro na najvyššiu horu ostrova Pico Ruivo (1862 m n.m.). Ale je toho samozrejme oveľa viac.

vyberte sa na Madeiru s nami https://activetravel.sk/zajazdy/kvetinova-madeira/

alebo nás kontaktujte emailom: info@activetravel.sk

Autor cestopisu Ondřej Brambus vyštudoval zemepisné danosti a zaujíma sa o počasie, hory a ľadovce. Patrí medzi našich dlhoročných sprievodcov a najčastejšie ho stretnete na našich zájazdoch s CK Adventura mieriacich na Madeiru a na Island.

Komentáre

Pridaj komentár