4 najkrajšie sopky Kostariky

Najkrajšie sopky na Kostarike

V krajine sa nachádza niekoľko sopiek, ktoré spolu s okolitými vodopádmi a dažďovými pralesmi tvoria neoddeliteľnú súčasť národných parkov. Mnohé z nich sú už však neaktívne a pri aktívných sopkách úrad pre seizmológiu pozorne sleduje ich aktivitu, takže v prípade potreby vie dostatočne včas uzavrieť turistické chodníky a zabrániť prístupu do ich blízkosti.

Tu je zopár tipov na sopky a národné parky, ktoré môžete na Kostarike navštíviť:

Sopka Irazu sa nachádza neďaleko San Jose na okraji Cartaga. Je možné vyjsť až na jej vrchol a vychutnať si úžasné výhľady na údolie krajiny a zblízka si pozrieť hlboký sopečný kráter. Za slnečného počasia uvidíte aj neďalekú sopku Turrialba, prípadne jej erupciu. A ak budete mať šťastie na úplne jasné počasie, tak môžete v diaľke vidieť z jednej strany pobrežie Pacifiku a z druhej Karibskú časť krajiny.

Vstupné do národného parku (na Kostarike je to bežné, že vstupy do národných parkov sú spoplatnené) je 15 USD pre dospelého a 5 USD pre dieťa.

Aj napriek tomu, že ide o aktívnu sopku, posledná výraznejšia erupcia bola zaznamenaná ešte v roku 1994.

To sa však nedá povedať o sopke Rincón de la Vieja. Jej posledná väčšia erupcia bola 28. júna 2021, tu si môžete pozrieť video erupcie z 28.6.2021, ktorá trvlala len niečo viac ako 10 minút. Ďalšia, už o niečo slabšia erupcia bola 4.7.2021

Sopka Rincón de la Vieja sa nachádza v rovnomennom národnom parku v provincii Guanacaste. Národný park je známy svojou jedinečnou flórou a faunou, vodopádmi a geotermálnou činnosťou.

Chodník na vrchol krátera zostal v posledných rokoch kvôli sopečnej činnosti uzavretý.

Neďaleká elektráreň La Pailas, využíva geotermálnu energiu práve zo spomínanej sopky.

Je potrebné však povedať, že Kostarika má samostatný úrad na kontrolu a sledovanie vulkanických a seizmologických aktivít, takže erupcie sopiek vie včas predvídať.

Ak ste niekedy chceli vidieť sopečný kráter v jeho celej podobe, tak sopka Poas je na to ideálnym miestom. Sopka Poas na Kostarike bola kvôli erupciám uzavretá už viac ako rok. Teraz je už otvorená pre verejnosť a zážitok z jej návštevy je úplne iný ako predtým. Je tu všetko, čo potrebujete vidieť a dozvedieť sa o sopkách.

Avšak v prípade návštevy tejto sopky je potrebné počítať už s online registrácio a organizovaním vstupom.

Okolie tejto sopky a celého národného parku je známe kávovými plantážami. Pestujú sa tu kávy známych značiek ako Doka alebo Starbucks v Hacienda Alsacia. Starbucks totiž na Kostarike ako jedinej na svete umožnil prehliadky po kávových plantážach, kde sa pestuje a spracováva káva pre túto značku.

Prehliadka však nie je lacná (stojí okolo 35 dolárov na osobu), ale môže byť  určite zaujímavá pre všetkých milovníkov Starbucks.

Po prechádzke plantážami si môžete posedieť v ich krásnych kaviarňach odkiaľ budete mať skvelý výhľad na neďaleký vodopád. Majú tiež bláznivé menu, ktoré nie je ponúkané v bežných kaviarniach Starbucks. Napríklad drink, ktorým bol kombináciou espressa s vodou z mäty.

Určite však odporúčame aj návštevu plantáži Doka, alebo akýchkoľvek iných kávových plantáži na Kostarike. Podporíte tým miestnych farmárov a dozviete sa niečo viac o pestovaní jednej z najkvalitnejších odrôd arabiky.

Káva Kostarika

Mojim veľmi obľúbeným miestom vrátane sopky je národný park Arenal. V blízkosti sopky je nádherný vodopád, ktorý určite stojí za návštevu, Rio Fortuna a niekoľko ďalších vodopádov. Celá oblasť Arenal je známa geotermálnymi prameňmi, takže najkrajší pohľad na sopku si vychutnáte z niektorého z okolitých termálnych prameňov.

A pokiaľ máte radi aspoň trochu vzrušenia, tak si doprajte obľúbený zipline alebo kaňoning. V okolí ihc nájdete v ponuke niekoľko.

A na záver určite stoja za návštevu aj neďaleké dažďové, resp. oblačné pralesy a prechádzky po visutých mostoch. Tu nájdete naše tipy, ktoré tieto miesta ponúkajú.

Galéria

Hľadajte zájazdy lokality