dovolenka bali

Dovolenka na Bali

Bali, najpopulárnejší ostrov Indonézie

Bali, ostrov bohov, je najpopulárnejšou destináciou spomedzi 17 508 indonézskych ostrovov. Návštevníkov očarúva farbami, chuťami, vôňami, uvoľnenou a veľmi priateľskou atmosférou. Nájdete tu krásnu prírodu, množstvo chrámov, nekonečné idylické pláže so surfovacími a potápačskými lokalitami, pulzujúci nočný život a ľudí s dobrosrdečnou povahou. Na úrodných svahoch ležia malebné zelené terasy ryžových polí, palmové háje a mestečká s umeleckými dielňami.

Tradičná hinduistická viera, ku ktorej sa hlási až 90 % populácie, sa usiluje o harmóniu a udržiavanie rovnováhy medzi svetom ľudí, svetom prírody a božskou podstatou. Ovplyvňuje život na ostrove natoľko, že bohovia sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Hovorí sa, že na Bali je dokonca viac chrámov než obytných domov. Balijci si dosiaľ uchovávajú starobylé tradície.

Posvätné rituály, hudba a tance hrajú dôležitú úlohu v ich každodennom živote. Tanec a divadlo sú pravou esenciou balijskej kultúry. Prezentujú sa v chrámoch a počas náboženských festivalov. Pre turistov sa predvádzajú skrátené verzie tancov, čo im však rozhodne neuberá z ich veľkolepého dojmu.

Na každom kroku na Bali natrafíte na zručných umelcov a remeselníkov. Každá dedinka sa špecializuje na konkrétne remeslo a spomedzi miestnych si vychováva uznávaných expertov vo svojom odbore. Na jednej ceste je tak možné prejsť miesta, kde temer všetci vyrábajú drevenú výzdobu chrámov, bambusový nábytok, slušivé sarongy, záhradné potreby alebo iba dáždniky.

Osobitnou kapitolou je jedlo. Indonézska kuchyňa je rozmanitá a v tej balijskej sa navyše miešajú moslimské aj hinduistické vplyvy, užijete si teda aj chuťovo pestré pokrmy. Základom miestnej gastronómie je samozrejme ryža doplnená korenistými chodmi zo zeleniny, tofu, rýb, morských živočíchov alebo pečeného mäsa. Špecialitou je kačka plnená bylinkovou pastou a pečená v banánových listoch. Vďaka klimatickým podmienkam sú lákadlom aj vždy čerstvé šťavy, pripravené z ovocia práve odrhnutého zo stromu.

UBUD

Ubud pod sopkou Agung je považovaný za kultúrne aj duchovné centrum ostrova. Je to mesto chrámov, malých trhov s miestnymi výrobkami, aj výborných reštaurácií. Nájdete tu najväčšiu koncentráciu milovníkov jogy a hľadačov spirituality. Mestečko s bohémskym charakterom sa v r. 2010 preslávilo najmä vďaka filmu ´Jesť, meditovať, milovať´ s Juliou Roberts, v ktorom hlavná hrdinka práve tu nájde cestu k sebe samej, pokoj a skutočnú lásku.

Ubud zachytáva bohatú balijskú kultúru a ponúka rozmanité aktivity – jazdu na bicykli medzi ryžovými políčkami alebo z úpätia sopky Batur, plavbu na raftoch po rieke Telaga, jazdu v teréne na štvorkolkách, výlet do safari parku či návštevu kávovej plantáže.

V okolí Ubudu je množstvo zaujímavých chrámov a posvätných hinduistických miest. A aj opičí prales – Monkey Forest – prírodná rezervácia a hinduistický chrámový komplex zo 14. storočia. Je to skutočná džungľa so 186 druhmi tropických stromov a všadeprítomnými opicami makakmi.

Na terasovitých ryžových políčkach Tegallalang na okraji Ubudu na vás bezpochyby dýchne pravá balijská atmosféra, pretože ryža neodmysliteľne patrí k miestnej kultúre aj k bežnému každodennému životu. Ryža sa v týchto oblastiach pestuje tradičným spôsobom už viac ako 2000 rokov a pre miestne obyvateľstvo neznamená iba potravu pre telo, ale aj pre dušu po smrti.

Na svahoch sopky Agung, najvyššej hory Bali s výškou 3 142 m, sa nachádza Pura Besakih, ´Chrám Matka´, najväčší hinduistický chrámový komplex na ostrove založený v 8. stor. n. l. Jednotlivé chrámy (je ich 22) sú roztrúsené v tropickej džungli na ploche takmer troch kilometrov.

Na samotnom vrchole sopky Batur (1700 m) nájdete ďalší obľúbený chrám Pura Ulun Danu Batur, ktorý pochádza zo 17. stor. Prehliadku je vhodné skombinovať s nočným výstupom na sopku, relaxom v horúcich termálnych prameňoch či prechádzkou okolo nádherného jezera Beratan. Tento druhý najväčší chrám na Bali patrí spolu s chrámami Tanah Lot, Uluwatu a vodným chrámom k najfotogenickejším aj najnavštevovanejším.

Vodné záhrady Tirta Ganga alebo Ujung Palace poskytnú tichú a kľudnú prechádzku vodným palácom.

K najznámejším balijským prírodným krásam patrí smaragdovo sfarbené údolie Sidemen Valley s kaskádovitými ryžovými poľami, vodopády Sekumpu, Les, Nung Nung, surfermi vyhľadávaná pláž Kuta alebo Ulu Watu, či pokojné ostrovy Nusa s nedotknutou prírodou.