8 dobrých dôvodov prečo by ste Kostariku mali navštíviť

dovolenka kostarika

8 dobrých dôvodov prečo by ste Kostariku mali navštíviť

Tu je našich 8 TOP dôvodov prečo by ste Kostariku jednoducho mali navštíviť:

1. Karibik aj Pacifik s jedinečnými plážami

Zaiste viete, že Kostarika sa nachádza v Strednej Amerike z jednej strany je obklopená Pacifikom a z tej druhej Karibikom. Nie sú to však len 2 oceány, ale aj úplne odlišné pláže a dokonca odlišné typológie obyvateľov. Ak navštívite karibskú stranu Kostariky, čo by ste určite mali, stretnete pohodových, nikam miestami chudobných, ale srdečných ľudí, ktorí sa nikam neponáhľajú.

Južnejšie, bližšie k Paname nájdete výborné podmienky na surfovanie. Naopak, viac na severe bližšie k Nikarague, musíte navštíviť tzv. Malú Amazóniu a teda národný park Tortuguero.

Active Travel Kostarika
Kostarika

Presúvať sa bude nespočetnými kanálmi, aby ste si vychutnali jedinečné zážitky z džungle. Ak pricestujete v auguste, nenechajte si újsť nočný zážitok zo sledovania korytnačiek pri kladení vajíčok na brehu Karibského mora. Na tento národný park si vyčlente minimálne 2 dni. Naozaj neoľutujete.

Kostarika
Kostarika Active Travel

2. Jedinečná príroda

Ako som spomínal, národný park Tortuguero je niečo čo nemôžete pri návšteve Kostariky vynechať. Celosvetovo tento národný park patrí k miestam s najvyššou biodiverzitou. Žije tu viac ako 400 druhov zvierat Ale Kostarika je známa práve svojou diverzitou prírody. Každá časť krajiny, každý národný park ponúka niečo iné.

Napríklad na juhu krajiny na strane Pacifiku sa nachádza národný park Corcovado. Rieky a lagúny sú tu domovom populácií amerického krokodíla a kajmana okuliarnatého spolu. Rovnako národný park Corcovado je tiež jednou z posledných bašt jaguára v Strednej Amerike a nechýba ani niekoľko ďalších mačkovitých šeliem, vrátane ocelot, margay, jaguarundi a pumy.

Kostarika
Kostarika, Arenal

3. Dažďové pralesy a závesné mosty

Kostarika je známa práve svojimi neporušenými pralesmi. Niektoré z nich sú voľné prístupné, ale viaceré z nich patria do niektorého z národných parkov a vstupy sú spoplatnené. Tu sa odporúča vziať si sprievodcu, ktorý vás upozorní na prítomné živočíchy, ktoré by ste si sami nevšimli.

kostarika
Aktívna dovolenka Kostarika

Súčasťou pralesov sú závesné, resp. visuté mosty. Prechádzate sa po pralese s úžasnými výhľadmi, oceľové laná mostov váš zážitoch ešte viac umocňujú.

Ak chcete zažiť autentickosť dažďových pralesov, odporúčame navštíviť Kostariku na prelome novembra a decembra, kedy je ešte viac daždivé obdobie.

Kostarika dovolenka
Kostarika Arenal, dažďový prales

4. Adrenalín a zipline

Pre tých čo vyhľadávajú adrenalín je Kostarika zrejme na 1 mieste. Toľko adrenalínových zážitkov zrejme nenájdete v žiadnej inej krajine. Poskytovatelia týchto zážitkov sa doslova predbiehajú v tom, kto poskytne lepší zážitok a väčší adrenalín. Bungee jumping, zipling, rafting na niektorej z divokých riek, potápanie, alebo niekomu postačí aj prechádzka cez závesné mosty v pralesoch.

Active Travel Kostarika
Kostarika, Active Travel zipline

5. Leňochody a tukany

Leňochody sú doslova národným živočíchom Kostariky. Uvidíte ich takmer všade. V niektorých pralesoch sú zamaskované v korunách stromov a upozorní vás na ne sprievodca, alebo v národnom parku Manuel Antonio ich uvidíte bežne takmer na každom kroku, alebo ako my, v centre mesta vedľa cesty na telefónnych kábloch. Áno, pre mňa to bol jedinečný zážitok. Predstavte si ako sedíte na terase reštaurácie a kúsok od vás vidíte oddychovať toto pokojné zviera. Alebo na pláži kúsok od vás.

Tukany sme zase pomerne často videli pri jazde na koni v národnom parku Monteverde. Prelietavali okolo nás jedna radosť.

Vďaka svojej bezpečnosti, kvalite služieb a aj pre tieto zážitky, vidieť množsvo jedinečných živočíchov vo voľnej prírode, je Kostarika vhodnou destináciou pre rodiny s deťmi.

kávové plantáže Kostarika

6. Káva, rum a banány

Vedeli ste, že kostarický rum Centenario bol niekoľko krát vyhlásený za najlepší rum na svete? Hovoríme o 18 a 20 ročnom tmavom rume. Vulkanická pôda Kostariky je ideálnou na pestovanie cukrovej trstiny a teda má najlepšie predpoklady k výrobe prvotriedneho a oceňovaného rumu.

V baroch alebo reštauráciach sa nenechajte zmiasť štandardnou ponukou 3, 5 alebo 7 ročných kostarických alebo nikaragujských rumoch. Doprajte si to najlepšie z Kostariky. Ako teda ste fanúšikom dobrých rumov, tak rumy Flor de Cana a Centenario si zaraďte do svojho zoznamu “must to see” alebo “must to taste” na Kostarike. Ale z vlastnej skúsenosti odporúčam 12 a viac ročné rumy, ideálne 18 alebo 20 ročné.

Kávové plantáže sú pomerne časté, rovnaké ako banánové alebo ananásové. Jedna z najznámejších celosvetových značiek v produkcii banánov má svoje plantáže práve na Kostarike a uvidíte ich na ceste k národnému parku Tortuguero.

Kávové plantáže sú často spojené s pestovaním cukrovej trstiny, alebo čokolády, takže pri návšteve niektorej z nich si budete môcť vyskúšať aj ich spracovanie.

Ak ste fanúšikom kávy, tak na Kostarike nie je úplne bežné klasické európske espresso (samozrejme v baroch a kaviarniach vám ju štandardne pripravia), ale ochutnajte aj ich domáci spôsob prípravy kávy. Ozaj, tunajšie kávy sú vysoko-kvalitné 100% arabiky.

Kostarika
Kostarika, káva

7. Najbezpečnejšia krajina v Strednej Amerike

Áno, Kostarika je spomedzi všetkých krajín Strednej Ameriky tou najviac bezpečnou. Ako už viete, krajina po 2 svetovej vojne zrušila armádu a peniaze investovala do rozvoja školstva a zdravotníctva. Nemocnice v hlavnom meste San José patria k najlepšie vybaveným v regióne.

Samozrejme aj tu platí, aby ste sa vyhýbali zanedbaným a veľmi chudobným častiam, resp. oblastiam. Hlavné mesto San Jose je lepšie si prezrieť cez deň ako večer a lepšie so sprievodcom ako sám. Na to vám ale stačí deň odletu.

V San José zostaňte maximálne na 1 noc. Viac dní a nocí strávte kdekoľvek na Kostarike. Jej rozmanitosť a jedinečnosť si vás podmaní.

Active Travel Kostarika

8. Najšťastnejší národ na svete

Vedeli ste, že obyvatelia Kostariky sa považujú za najšťastnejší národ na svete? Za taký sa označili niekoľko rokov po sebe. Pár rokov po 2 svetovej vojne zrušili armádu, na svojich susedov nikdy nenadávajú, v autobusoch sa konajú charitné zbierky pre chudobných a chorých, sú vďačný za každú pomoc a všade kam prídete vás privítajú známym Pura Vida. čo je síce doslovný preklad “čistý život”, ale vystihuje úplne všetko pozitívne. Vstúpne do obchodu, baru, či reštaurácie a privíta vás “Pura Vida”. Odchádzate odnekiaľ a lúčite sa slovami “Pura Vida”. Na základe mojej osobnej skúsenosti poznajúc ich povahu, by som to preložil ako “život je krásny”. Toto slovné spojenie vás bude sprevádzať na každom kroku na Kostarike. “Dobrý deň, ďakujem, dovidenia, na zdravie” –  na toto všetko vám postačí len jedno: “Pura Vida” priatelia!

dovolenka kostarika
dovolenka kostarika