Švajčiarsko
Krajina
2/5
Náročnosť
12.8.-18.8.2019
Termín
10+
Vek

Horný Engadin, teda údolie rieky Innu okolo St. Móritz, je najslnečnejšou časťou Švajčiarska, kde slnko svieti v priemere 322 dní v roku. Hovorí sa tu nemecky, taliansky a réto-románsky. V okolí St.Moritz sa nachádzajú stovky kilometrov cyklistických trás a oblasť tak patrí k špičkovým destináciám pre horskú cyklistiku vo Švajčiarsku aj v Európe a to nielen vďaka vyhláseným Corviglia cyklo trás.

Dobre značené trasy vedúce okolo ľadovcových jazier cez sedlá do bočných údolí od Innu ponúkajú len pár týždňov v roku možnosť prejsť sa tu na bicykli horskými pastvinami po cestách i cestičkách, kde by slovenskí ochranári jazdu na bicykli len ťažko povolili. Na svoje si prídu milovníci horskej kveteny, zahliadnuť môžete okrem niekoľkých druhov horcov, plesnivca a prilbice, tiež svišťa, kamzíky či kozorožcov.

Pôjdeme Švajčiarskym národným parkom, biosférickou rezerváciou v údolí Müstair až ku kláštoru (pamiatka UNESCO) v rovnomennom mestečku. Švajčiarska precíznosť je poznať nielen v dobrom značení, ale tiež na perfektne udržiavaných horských cestách i cestičkách. Pre tých, ktorí si chcú ušetriť stúpanie, je k dispozícii množstvo lanoviek a tiež vlakov.

Jednou z vyhliadkových železničných tratí Bernina expresu (pamiatka UNESCO) so známym kruhovým viaduktom u Brusio sa zvezieme zo Sv. Mórica do Tirana. Pri ceste navštívime miesta, kam by sme sa s okolo nedostali – vyhliadku do údolia Poschiavo, kamenné kotle či vrchol Diavolezza.

Ubytovaní budeme v hosteli vo Sv. Moritzi, vyhlásenom luxusným horským strediskom, odkiaľ sa dá vychádzať priamo na trasy na bicykli i autobusom. V blízkosti možnosť prírodného kúpania v horských jazerách.

Cyklistické dni vymeníme výletom vlakom, prípadne poznávaním niektorých miest pešo. Cyklistickí labužníci si jednotlivé trasy môžu samozrejme predĺžiť a zvoliť niektorý z dlhších okruhov cez horské sedlá.

1-2

Deň 1-2

Večerný odchod, nočný prejazd do Švajčiarska, príjazd do SV. Mórica (1800m), výlet k ľadovcu Roseg (27km/480m), možnosť kúpania v horskom jazere, večer ubytovanie.

3

Deň 3

Na bicykli zo Sv. Mórica cez údolie Bever k jazeru Suvretta (46km/1390m alebo len 700m ak pôjdete lanovkou).

4

Deň 4

Vyhliadková cesta vlakom Rhétskej dráhy po trati Bernina expresu s množstvom tunelov cez kruhový viadukt pri Brusia cez údolie Poschiavo do talianskeho Tirana so zastávkami pri kamenných kotloch, prehliadka Sv. Móriaca, zimného strediska na brehu Lej da San Murezzan (deň bez bicyklov).

5

Deň 5

Autobusom do sedla Bernina (2330m) – zjazd k ľadovcu Monteratsch a do Pontresiny (30km), pre cyklisticky nenásytných prípadne veľký okruh cez talianske Livigno (70kmú1450).

6

Deň 6

Autobusom do Pass dal Fuorn (2115m), na bicykli biosférickou rezerváciou Val Mustair cez horské dedinky s domami zdobenými grafitmi (23km/320m), mestečko Mustair so starým benediktínskym kláštorom.

7

Deň 7

Na bicykli Innským chodníkom cez Horný Engadin so Sv. Mórica do Zernez (39km/350m), možnosť prehliadky Domu prírody Švajčiarskeho národného parku, popoludní odchod, návrat v nočných hodinách.

V cene zahrnuté:

sprievodca

  doprava autobusom s cyklo-vlekom

5 x ubytovanie v hosteli s raňajkami

cestovné na miestnu dopravu

lanovky a vlaky

potrebné mapy

poistenie liečebných úkonov a storno poplatkov

V cene nie je zahrnuté:

 príplatok za bicykel v lanovke (asi 6CHF)

Ubytovanie: Hostel v 4 lôž. A 2 lôž. Izbách s umývadlom (spoločné sociálne zariadenia WC na chodbe). Treba vlastné uteráky. Kuchynka, chladnička a rýchlo varná kanvica nie je k disp.. Vybavenosť hostela: bowling, recepcia/bar, lounge s TV, Wifi zdarma.

Stravovanie: Raňajky sú vo forme bufetu- Možnosť 4-chodovnej večere (18,5CHF). 15 min pešo obchody a reštaurácie.

Povrch a profil: Prevažne kvalitná štrková cesta, občas asfalt, kopcovitý profil. Pre menej zdatných cyklistov máme každý deň ľahšiu variantu s lanovkou. Odporúčame horský bicykel, skúsený cyklista aj na trekovom bicykli s dobrými plášťami.

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating