Fínsko
Krajina
3/5
Náročnosť
22.3.31.3.2019
Termín
15+
Vek

Fínsko alebo laponským rázcestím na bežkách je niečo špeciálne fajnšmekrov. Na tomto zájazde zamierime  k západu na hlavné škandinávske miesto, kde sa nachádzajú hranice všetkých troch severských štátov. Historický hraničný bod, ktorý od seba sto rokov oddeľoval Švédsko a Rusko je obľúbeným turistickým cieľom a neďaleko sa nachádza aj posledný fínsky zrub. Odtiaľ sa vydáme južnejšie na severnú švédsku chatu Pältsa, potom sa stočíme na západ do Nórska, aby sme sa na záver vrátili na fínsky zrub a do Kildpisjärvi. I keď trasa bude relatívne krátka, bude rozmanitá. Na fínskej strane nás čaká jazda cez veľké jazero, na švédskej a nórskej strane sa zdvíhajú pomerne vysoké hory bizarných tvarov. Týchto úpätie a nižšie vyhliadkové vrcholy preskúmame naľahko, pretože denné úseky nie sú dlhé a raz plánujeme nocovať na tom istom mieste. V rámci tejto ponuky ide o ľahšiu okružnú trasu, vhodnú aj pre vašu prvú laponskú výpravu.

Najlepšie na tom sú romantické noci uprostred divočiny na horských zruboch a chatách a trochou šťastia tu budeme večer pozorovať polárnu žiaru. Zaujímavé bude porovnať si tri trocha odlišné spôsoby ubytovania jednotlivých krajín. Všade ide o ubytovanie v nocľahárni bez elektriny s možnosťou varenia – fínsky zrub budeme mať kompletne rezervovaný iba pre nás, väčšia švédska chata je relatívne najlepšie vybavená a je tam správca, od nórskej chaty máme vlastný kľúč. Po tri noci vo Švédsku a Nórsku si skúsenejší účastníci môžu prípadne postaviť pri chate stan a za asi tretinu ceny ju kompletne využívať večer a ráno bez použitia lôžka, vrátane sauny u švédskej chaty.

Svoje vybavenie je potrebné si viezť na kvalitných ťažných saniach, tzv. pulkách, vlastných či zapožičaných.

1-2

Deň 1-2

Letecký presun Praha-Kittilä Fínsko a prejazd autobusom do Kilpisjärvi (poprípade podľa aktuálnej ponuky cez Štokholm a Kirunu)

3

Deň 3

Zahájenie bežkárskeho okruhu po rozľahlom zamrznutom jazere s výhľadmi na dominantnú posvätnú horu Sámú Saana. Noc na rázcestí vo fínskom zrube, kde si odložíme potraviny na poslednú noc, pretože sa sem vrátime.

4

Deň 4

Švédskym zvlneným terénom sa priblížime k ešte vyšším horám južnejšie, prenocujeme a vysaunujeme sa na najsevernejšej švédskej chate Pältsa.

5

Deň 5

K závere dnešnej kratšej etapy dorazíme do Nórska na chatu Gappohytta a snáď naľahko vystúpime i na blízky vyhliadkový vrchol.

6

Deň 6

Naľahko sa vydáme okolo švédsko-nórskej hranici za dobrých podmienok sa môžeme pokúsiť vystúpiť na vrchol Čorrogarsi (1200m, najvyšší bod celej trasy) alebo nahliadneme do údolia ISdalen. Záujemcovia môžu mať odpočinkový deň na chate.

7

Deň 7

Po nórskej strane návrat na rázcestie do fínskeho zrubu.

8

Deň 8

Návrat do Kilpisjärvi, prípadne ešte naľahko možnosť výstupu na horu Saana.

9-10

Deň 9-10

Návrat Autobusom a letecky naspäť do Prahy.

V cene je zahrnuté:

sprievodca

letenka vr. všetkých poplatkov a prepravy lyží v spoločných vakoch

nadväzná doprava autobusom tam a späť

2 x hostel v Kilpisjärvi

2 x nocľah vo fínskom zrube

3 x ubytovanie na švédskej a nórskej chate

zriadenie členskej karty pre lacnejšie ubytovanie na švédskej chate

zabezpečenie kľúčov od fínskej a nórskej chaty

informačné materiály

poistenie liečebných nákladov a storno poplatkov

V cene nezahrnuté (platí sa na mieste):

Pulky je potrebné rezervovať súčasne so zakúpením zájazdu. Prípadné nocľahy pri letisku v Helsinkách alebo v Kiruna cestou tam a späť.

Ubytovanie:

V Kilpisjärvi 2x štandardné ubytovanie v hosteli.

Na trase 5x nocľah na horských chatách. Fínsky zrub na 2 noci. Na švédskej a nórskej chate, celkom 3 noci.

Horské chaty sú samoobslužné, kúri sa drevom, spí sa vo viaclôžkových izbách, lôžka majú matrace, ale je potrebné mať vlastný spacák, k dispozícii je kuchynka s propán-butánovým varičom, vonkajšie suché WC, teplá voda na umývanie sa ohrieva na kachliach. Ak je k dispozícii sauna, je zahrnutá v cene. Predplatené nocľahy na švédskych, nórskych chatách nie sú garanciou lôžka, v prípade preplnenia chaty môže ísť o núdzový nocľah na matraci na zemi a pod., Ale stáva sa to len výnimočne. Skúsenejší účastníci si môžu pre 3 alternatívne nocľahy zvoliť variant s vlastným stanom, ušetriť tak asi 2/3 z ceny týchto nocľahov, využívať kompletne chatu ako zázemie večer a ráno a cez noc si v nej sušiť predovšetkým topánky. Stanový servis oprávňuje k využitiu všetkého vybavenia vrátane sauny s výnimkou postele, ale priestor na menších chatách môže byť obmedzený, najmä na tých nórskych.

Stravovanie:

Zo zásob dovezených z domova, na niektorých švédskych chatách možno dokúpiť základné trvanlivé potraviny a pivo zhruba za trojnásobné ceny oproti SR.

 

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia. Buďte prvý!

Napíšte svoju recenziu

Rating